Последните две седмици бяха наситени с политически събития, които провокираха реакция и в гражданското общество. Тази реакция достигна връхната си точка, когато Мая Манолова бе избрана за омбудсман. Протестът бе далеч по-анемичен, когато в парламента бе осакатена съдебната реформа, бе запазен високият праг за валидност на референдумите, бяха запазени олигархичните привилегии, материализирани в закона за НСО и т.н.
Докато гражданското общество у нас е най-активно срещу една или друга омразна или неприемлива личност и нехае по принципни въпроси, свързани с общественото ни устройство, политическата ситуация у нас трудно ще се промени към по-добро. А омразните личности ще продължават да дефилират по върховете на държавата.
Големият протест по времето на правителството на Пламен Орешарски искаше най-вече оставката на Орешарски. Чуваха се и гласове за промяна в избирателната система и мажоритарен вот, но те останаха по-скоро гласове в пустиня. И сега се чудим защо моделът #кой продължава да бъде все така непоклатим. Който и да е на власт, докато няма промяна на регламента, по който функционира българската политика, ситуацията ще е все една и съща. Гражданското общество трябва да става все по-значим фактор чрез повече прозрачност и чрез повече отговорност на политиците пред собствените им избиратели. Ежедневна отговорност, а не само по избори. Това е пътят.
За разлика от гражданите, политиците са наясно с това. И много често дори опоненти стават съмишленици, когато се налага да не се дава реална власт на обществото. Никак не е случайно, че първата жертва на "историческия компромис" за съдебната реформа бе явното гласуване във ВСС. И че референдумът за изборното законодателство наесен на практика се провали.
Иначе в последните две седмици прогнозите, че настоящото управление няма да си изкара мандата, станаха все по-основателни. За този кратък период от време управляващите загубиха огромна част от общественото доверие, което и без това не им беше в излишък. Осакатяването на съдебната реформа, бламирането на референдума за изборното законодателство, избирането на старите подуправители на БНБ, запазването на НСО в сегашния му вид, обслужващ вип-персони със съмнителна репутация... Политиците направо съсипаха от удари гражданското общество и собствените си избиратели. Дори Владимир Кличко бе по-милостив към Кубрат Пулев.
Всички тези събития станаха най-вече с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. Няма как да не направи впечатление това, че двете партии единодействат особено активно, когато става дума за недаване на реална власт в ръцете на гражданите. Няма да е изненада, ако дори предложението на ДПС за промяна в Изборния кодекс, която реално обезмисля преференциалното гласуване на местните избори, също в крайна сметка бъде прието. Нищо, че към този момент герберите са категорични, че това няма как да се случи.
Който се е хванал с ДПС, хаир не е видял. Това е един от неписаните закони в българската политика. В това твърдение няма никакъв етнически елемент. Просто ДПС е партията, която най-последователно брани интересите на олигархията, тъй като е единствената, която не губи електорат от това си поведение. Фактите са си факти, обяснения - много. Но всички, които си сътрудничат с ДПС, губят избиратели и дори изчезват от политиката. В ГЕРБ обаче като че ли са склонни да забравят тези доста значителни подробности от българския политически пейзаж.
Правителство, което разхищава обществено доверие с такава скорост, няма как да изкара целия си мандат. Усилията на Борисов да усвоява европейските пари са похвални. Но за стабилността на кабинета е важно той и цялото мнозинство да положат повече усилия и в усвояването на европейските правила за политическо поведение. И да спрат да третират гражданите като поданици.
Пренебрегването на гражданите е един от сълбовете на модела #кой, при който един малък политико-икономически кръг с мутроченгесарски произход се опитва да управлява България като собствено феодално имение. Общественото мнение обаче отдавна е водещ фактор в българската политика. Мнозина са скептични към това твърдение и предпочитат да хулят българина с неговата "робска психика" и т.н. Чудно още колко правителства трябва да бъдат свалени, преди политиците да проумеят, че неглижирането на гражданското общество е най-прекият път към управленския провал.
От гражданското общество обаче също има много какво да се желае. Особено от онези, които претендират да бъдат негови водачи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни