Висшият съдебен съвет (ВСС) взе решение да бъде скромен в исканията си към бюджета за 2016 г. и да настоява за увеличение на разходите за системата с 69 млн. лв., пише "Правен свят".
Димитър Узунов представи пред съвета три варианта на бюджет за системата за следващата година. От изказването му не станаха ясни подробности, а единствено какво увеличение на разходите се иска спрямо заложените за 2015 г. Той започна с това, че за текущата година са предвидени 473 млн лв. и представи трите варианта за догодина така:
"Първият вариант предвижда увеличение с 96 млн. лв. Той е на базата на всички искания на органите на съдебната власт. Вторият вариант предлага увеличение със 105 млн. лв. А третият – залага увеличение с 69 млн. лв. В него е заложено увеличение на заплатите и е отчетена прогнозата за инфлацията".
"Считаме, че третият вариант е най-подходящ, реалистичен и съобразен е със средносрочната прогноза за рестриктивен бюджет на Република България за 2016 г. Това увеличение ще позволи реализиране на набелязаните реформи", допълни Узунов.
Повече яснота за това какво стои зад различните суми внесе Михаил Кожарев, който също призова колегите си да одобрят най-скромния трети вариант.
"Ще моля да гласуваме вариант №3. При първия увеличението на общия размер на разходите е с 96 млн. лв. от утвърденте 473 млн. лв. за тази година. Той е свързан изцяло с механично консолидиране, събиране на данните и исканията на ограните на съдебната власт. Той не е реалистичен и повече коментар няма да правя. Това са надути цифри, които не отговарят на действителните разходи", каза той.
След това се спря на вариант №2:
"Той предвижда 105 млн. лв. над сегашния. В него са включени средства за увеличение на работната заплата в цялата система, но на базата на заложеното в проекта за изменение на Закона за съдебната власт обвързване на минималното магистратско възнаграждение със средната заплата в обществения сектор. По последни данни тя е 933 лв.".
Кожарев обаче посочи, че въобще не е ясно дали това ново разрешение в закона ще стане факт и дали заплатите в системата вече ще са вързани със средното възнаграждение в обществения, а не в бюджетния сектор, както е в момента.
"Никой не дава пари за бъдещи несигурни събития", заключи Кожарев и допълни, че ако все пак законът бъде променен, Министерството на финансите ще бъде длъжно да извърши корекция на субсидията.
"Третият вариант също предвижда увеличение на заплатите", посочи Кожарев.
То обаче е изчислено на базата на средната работна заплата в бюджетния сектор, а по последни данни тя е 865 лв.
След него думата взе Румен Георгиев, който заяви, че едва ли тази година ВСС ще постигне прецедент и ще успее да повлияе на изпълнителната власт.
"Все пак, при приемането на по-рестриктивен вариант, ВСС ще покаже разбиране към общото финансово състояние на държавата", каза той и побърза да добави: "Не че това ще даде предимство в преговорите с Министерството на финансите".
Соня Найденова подчерта, че съветът би следвало да подкрепи вариант№ 3.
"Той е съобразен със закона в настоящия му вид. Приложили сме и политиките за разработването, на които са заложени всички разходи. Дай боже, съдебната система да получи този бюджет, който иска, а не орязан", каза тя.
Министърът на правосъдието Христо Иванов пък заяви:
"Днес уведомих министъра на финансите Владислав Горанов за усилията на този съвет за оптимизране на съдебната карта и мисля, че това ще е силен аргумент в защита на бюджета за 2016 г."
На финала ВСС единодушно гласува скромния вариант №3.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни