
Войната между президента и парламента продължава. След като очаквано преди време Росен Плевнелиев наложи вето на новия Изборен кодекс, днес също толкова очаквано върна за ново обсъждане в Народното събрание и прясно приетия нов закон за Сметната палата.
Любопитното е, че държавният глава не връща отделни текстове от новия нормативен акт, а целия, защото имало много "слабости".
"Недостатъците в правната уредба относно липсата на концепция за организацията на дейност на Палатата, включително и за числения й състав, създават съмнения, че законодателните промени се правят с цел овладяване на органа чрез назначаване на неговите членове на партийно-квотен принцип", се посочва в мотивите на Плевнелиев.
Той има няколко основни критики към закона. Първата е в това, че според конституцията "организацията, правомощията и редът за дейност на Сметната палата да се уреждат със закон", а депутатите решили буквално органът сам да прави това. До това заключение Плевнелиев стигнал поради факта, че не предвижда броят на отделенията в палатата, както и дейността им, да са фиксирани.
"Липсва правна уредба - на всеки член ли ще бъде възложено да ръководи отделение, както и какви ще са правомощията по време и във връзка с извършваните одити на онези от членовете, които не ръководят отделения", се посочва в съобщението на прессекретариата.
Държавният глава оспорва и решението на депутатите да фиксират членовете на палатата на 9 души. Това бе и един от най-оспорваните текстове и в пленарна зала.
"Президентът не намира доводи как е определена числеността на органа Сметна палата именно на 9, а не, например, на 5, 7 или 11, при запазването на същите функционални одити - финансови одити, одити за съответствие при финансовото управление, одити на изпълнението и специфични одити. Неприемливо е по време на икономическа криза да се увеличава ръководството на Сметната палата от 3 на 9 членове без визия на законодателя каква конкретна дейност ще извършва всеки един от тях и какви ще са отговорностите му", смята Плевнелиев.
По думите не било ясно откъде ще дойдат необходимите средства, за да се осигури по-големият финансов ресурс за заплати и материално обезпечаване на членовете".
Според държавния глава друго "значимо несъвършенство" на закона е и възможността за предсрочно прекратяване на мандат на председателя или на член на палатата поради тежко нарушение на закона или на Етичния кодекс с решение на НС по мотивирано предложение на Сметната палата. От "Дондуков" 2 смятат, че парламентът не може да отстранява председателя или член на Палатата за неизпълнение на служебни задължения без изрично в Закона да е посочено кои нарушения са тежки.
"Непълнотата в правната уредба създава съмнения за възможно политическо вмешателство в дейността на органа и приеманите от него актове. По този начин не се гарантира на членовете на Сметната палата, че те ще вземат независими и законосъобразни решения. Така се обезсмисля въведената мандатност за членовете на органа, тъй като всеки от тях ще може да бъде сменен по всяко време", заключават от президентството.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни