
През последните години се забелязва ясна тенденция на смяна на дестинациите, в които емигрират българите. Това заяви за Клуб Z Магдалена Костова, директор на дирекция "Демографска и социална статистика" в Националния статистически институт (НСИ).
Според нея след 2000-та година нашенците са заминавали най-масово за Испания и Италия, но през последните две-три години предпочитаните държави за заселване са станали Германия и Великобритания.
Вероятната причина за това е, че в държавите от Южна Европа започналата през 2009 година икономическа криза се отразява по-тежко на пазара на труда и в този регион е по-трудно да се намери работа. В същото време от 1 януари 2014 година отпадна имиграционната карантина за българи и румънци във Великобритания.
"Основната част от емигрантите ни са млади и високообразовани хора. Повече от половината са във възрастовата група от 20 до 39 години", каза Костова.
Според най-новите данни на НСИ през миналата година 28 727 българи са се преселили в чужбина. От тях 54,8% са мъже. Други 12,6% са на възраст под 20 години. Най-предпочитани от емигрантите дестинации са Германия (19,6%) и Обединеното кралство (16,1%).
Специално за миналата година ефектът от емиграцията частично е компенсиран от заселващи се у нас хора. Това са както българи, завърнали се в страната след гурбет зад граница, така и имигранти. През 2014 г. 26 615 лица са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в България. Сред дошлите да живеят в страната 35,1% са във възрастовата група 20 - 39 години, а 28.1% са на възраст 40 - 59 години. Най-младите имигранти (под 20 години) са 18,4%, а най-възрастните - на 60 и повече години - 18,5%.
Най-висок е делът на имигрантите от Турция (26,5%), Сирия (22,6%) и Руската федерация (15,2%), показват данните на НСИ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни