
5880 лева са похарчени за алкохол през ноември 2014 г от Софийския университет "Св. Климент Охридски", разкриха студенти в ефира на бТВ тази сутрин. Той е трябвало да се продава единствено в ресторанта в сградата на Ректората, но такъв вече няма, и според студентите, алкохолът отивал за лични нужди.
Студентите представиха кратък ценоразпис на хранителните стоки в СУ за 2014, според който за хранителни стоки са похарчени 160 517 лв, от които обаче 90 053 лв са наддоговорени.
Симеон Георгиев от Химическия факултет отбеляза, че никой от ръководството не им е забранил да говорят по темата, но се е усещало, че не искат да бъде разкрито.
"Ръководството ни позволи да извършим цялостна проверка. Аз съм подал 3 сигнала до прокуратурата", заяви той.
Ясно са видими несъответствията между договорената и планетана цена на различни продукти. Например договорената цена за килограм кашкавал се оказва с 3 лева по-ниска в сравнение с платената цена. С близо 2 лева е надвишена сумата, която е платена за килограм пилешко месо, а при краве сиренето цената е почти двойна.
Особено объркваща обаче е високата сума за алкохол, който не се продава вече никъде в универскитета.
"Парите на студентите за образование да отиват за образование. Знаете ли колко лева получават хоноруваните преподаватели? По 7 лева на час", отбеляза Георгиев.
Неговият колега Борис Рангелов пък зададе директен въпрос към ректора на университета:
"Искам да попитам ректора дали сградата на ректората в СУ не е сградата с най-голям водозагуба. Твърди се, че това е сградата с най-стари тръби, поради което има най-голяма водозагуба. Според мен това се дължи на безстопанственост.“
Това обаче не е единственият проблем. Устройствата, които отчитат картите на всеки ход, са закупени от фирма за фойерверки според фактурите, установили са студентите.
"Факт е, че тези устройства не работят и всички, които учат в СУ, могат да докажат това“, посочиха те.
Има и по-малко фрапиращи неща, закупени без обществени поръчки, отбелязаха те.
"Ние зимата мръзнем по лабораториите, стоим с якетата, а аз плащам най-високата такса", коментира още Георгиев.
Третият студент, Стефан Радов, разкри, че много от лекциите на юристите се водят във Факултета по журналистика, чиито зали също са затворени.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни