Ниските данъци в България често са представяни като един от най-силните козове на няколко поредни правителства за привличане на чужди инвестиции. 10% данък доход и 10% данък печалба, звучи доста добре и статистически като ставка е най-ниската в ЕС.
Което само по себе си трябва да ни поставя на първо място като данъчно благоприятна страна в Европа. Но на практика не е така. В миналогодишното изследване на консултантската компания PriceWaterhouseCoopers и Световната банка Paying Taxes 2015, в което са включени акуталните показатели за 2013 г., България се нарежда на 89-о място от общо 189 държави в света. От страните в ЕС само Чехия, Словакия, Франция и Португалия са след нас.
Защо е така? Защото простата данъчна ставка не говори сама по себе си за състоянието на данъчно-осигурителната система. Изследването включва освен ставките и администрацията на данъците на фирмено равнище, както и броят на операциите по плащане на данъците и времето, което то отнема на една фирма. А времето, това са пари.
Иначе в общата оценка за данъчната тежест влизат данък печалба, осигурителните вноски и други налози, които фирмите плащат. В България компаниитe плащат и 5% данък дивидент, а вноската за социално осигуряване, която правят фирмите за своите служители, е средно 18,1%. Все пак не трябва да се забравя, че тя има таван на доходите (2200 лв. през 2013 г.).
От PwC са пресметнали общата данъчна тежест за бизнеса в България на 27%. За сравнение, в Австрия показателят е 52%. Но въпреки това Австрия е на 72-о място. Дори Гърция е преди нас – данъчна тежест 49,9%, но заема 59-о място. Русия, която често е давана за пример за неособено ориентирана към бизнеса държава, е на 49-о място. САЩ, въпреки високите ставки, са на 47-о място. А Швеция, където данъците са енциклопедично високи, е на 35-о място.
Първите места в класацията сe държат от страни от Близкия Изток – Катар, Обединени Арабски Емирства, Саудитска Арабия, където по-голямата част от данъците са с нулева ставка (б.р., в Катар има 10% данък печалба).
Но в България на фирмите отнема много повече време да подготвят необходимата документация, за да са данъчно изрядни – цели 454 часа при средно 264 за ЕС. При това, огромната част се дължи на социалните плащания – 256 часа. В Австрия за това една фирма отделя средно 52 часа, а в Гърция – 46 часа. Българският бизнес хаби и 165 часа за администриране на ДДС, което е сериозно време.
Така че в крайна сметка ниската ставка на данък печалба не дава кой знае какво конкурентно предимство. И не вярвайте, че големите и средни гръцки фирми са се засилили да се преместват в България.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни