Истински адмнистративен екшън се е развил по време на заседанието на Министерски съвет, което се проведе на 23 декември, показва разпространената от правителството стенограма.
Една от неговите точки беше вземането на решение концесиите на морските плажове да се прехвърлят на Министерството на туризма от дотогавашния им принципал Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Тази идея битува още от формирането на кабинета, но се оказва, че през това време Министерството на туризма не е направило стратегия, която да отрази новите евроизисквания към концесиите, които влизат в сила през пролетта.
Това поражда и словесна престрелка, дебат, между министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и министъра на туризма Николина Ангелкова, с епизодичното участие на други министри.
Ето избрани цитати от нея.
...
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря.
Господин премиер, уважаеми колеги, вие знаете, че със стартирането миналата година и създаването на Министерство на туризма това беше целта и ангажимент да прехвърлим управлението и стопанисването на плажовете в Министерство на туризма, като част от мерките и стратегията за подкрепа и подобряване на туризма в България не само като инфраструктура, но и най-вече по стимулиране на увеличаване на туристическия поток.
В същия момент, за мое съжаление, една година по-късно ние правим единствено физическо прехвърляне на това управление, а не предлагаме нещо ново и нещо различно в самото управление и стопанисване. Още повече, в следващата година влизат в сила и измененията в европейската директива, които създават чисто нов ред за предоставяне, управление и стопанисване на такъв тип концесии – концесии за услуга. Така че, всичко това трябва да се вземе предвид буквално в следващите месеци, за да може от 1 април да се задейства. Това обаче за момента не е предвидено в закона и аз имам едно притеснение по този начин да не блокираме следващия летен сезон и плажовете, които се стопанисват или не. По-скоро тук апелирам за по-спешни действия и по-ясна стратегия, критерии как да се реализира.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Всичко това е взето предвид, но за да може да се направи цялостната концепция с групиране на плажовете, е необходима на Министерството на туризма наличната информация и досиета. В момента, в който това се случи и тя бъде предоставена, съответно в най-кратки срокове ще представим и концепцията. Така че вземаме предвид този апел.
Благодаря.
Тук финансовият министър Владислав Горанов обяснява къде е проблемът - има открити и неприключили производства, свързани с процедури по концесиониране на 15 плажове, както и задълженията по действащи концесии, които са заведени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Сега те преминават към Министерството на туризма, но не са приети съответните промени в Закона за концесиите. Затова Горанов предлага започналите неща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството да се довършат там. Спорът полека-лека се разгорещява, на страната на Павлова застава и министър Томислав Дончев.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Ние сме предвидили в закона автоматично, при съгласие на концесионера или съответно, когато плажът е отдаден под наем – автоматично, това е правено с предишното прехвърляне – една година да се удължат автоматично договорите до 30 септември 2016 г., така че да няма риск за следващия сезон и в момента, в който изтичат концесионни договори до края на тази година или следващата, съответно да бъдат автоматично подновени, за да няма този риск от провеждане и недовършване на процедура и съответно да има безстопанствени плажове. Това сме го предвидили в този закон.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Иска ми се да чуя от госпожа Павлова казуса с преходния период, дали тя вижда рискове за съществуващи и започнати процедури.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Аз мисля, че с това започнах. За мен това всичко е голям риск, защото ние със същия акт като днешния можехме още миналия декември да прехвърлим плажовете в туризма, ако ги прехвърляме в реда, в който са. Идеята беше за тази една година, която мина, да се направи стратегията как ще се управляват по нов и различен начин. Ние нямаме нищо ново и различно предложено, а паралелно излезе новата директива, която така или иначе изисква нов ред. Така че, според мен рискът е голям не само за тези 15 концесии, които започнаха, за тези, които изтичат, и за тези, които ще са в междинно положение. Така че, твърде късно влиза законът и наистина новият сезон е под риск за текущите наеми, текущите концесии, плюс изтичащите.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Какво предлагаш?
РУМЯНА БЪЧВАРОВА: Може ли да се запише, че тези разпоредби влизат в сила от следващата година? Да се приеме законът, да се подготвят, а не да отпаднат до приемането на закона.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Аз това казвам, защото без да са прехвърлени правомощията и информацията няма как детайлно да се изготви концепцията. Цялата информация е в Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Николина, не е вярно това. Ти искаш информация за съществуващи 20 концесии; ние не говорим за съществуващите 20.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Не, за всичко.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Въпросът е, вие, като обещавахте на кметовете да управлявате плажовете – няма го предвидено в закона, дайте ги на кметове! Като обещавахте да има безплатни плажове, няма ги предвидени в закона, като обещавахте скъпи плажове за ВИП клиенти, няма ги в закона!
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: В следващия законопроект се предвижда с реализиране на концепцията и групиране на плажовете. Няма как да стане без информацията да е при нас.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Една година ги мислихте и накрая една година по-късно правим само физическо прехвърляне. Обаче то е в началото на сезона, как ще го контролирате, аз не знам. Кой да довърши процедурите нямам претенции. Каквото искате правете, въпросът е, че за мен това е огромен риск.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Според мен, трябва да се приеме законът, за да може да се стартира цялостната реформа и оттам нататък вече, ако Министерството на регионалното развитие и благоустройството ги довършва процедурите – също е добре. За мен е важно да не се провали следващият сезон и затова сме дали тази една година за автоматично удължаване при съгласие. Има го, правено е, затова сме го предложили, защото е правено веднъж при съгласие на концесионерите и на наемателите.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Автоматичното удължаване не може да е принцип. Автоматичното удължаване е някаква антикризисна процедура, която се прилага по изключение. Това не може да е общ принцип.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Аз говоря за една година.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Няма значение. Ако това е процедура, финансирана с европейски пари, това си е директно нарушаване на конкуренцията.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Това е правено и затова е предложено.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Това не означава, че е добро.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Нали за да се реализира цялостната концепция, трябва да се започне отнякъде.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Моето предложение е да прекратим дебата. Ако министърът на туризма е убеден, че това няма да доведе до трусове, дебатът е абстрактен – в смисъл, колежката твърди, че има ясно виждане – тя си познава нещата по-добре от нас, и това няма да доведе до трусове, да продължаваме напред.
Притисната от няколко страни, Николина Ангелкова обещава министерството ѝ за нула време да напише стратегията, която повееч от година не е готова.
МЕГЛЕНА КУНЕВА: Може ли да запишем тогава определен срок, в който да се задължи Министерството на туризма да представи цялостна стратегия, за което Лиляна Павлова говори. Така ще имаме този трансфер, за който Вие говорите. Намирам предложението наистина за много важно. Законът подкрепя политиката, а не обратното. Тоест, да има някакъв срок, в който Вие ще представите политиката и съответно законът ще я подкрепи.
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Ние това сме го предложили и сме го записали. Ще бъде в рамките на до един месец след прехвърлянето на цялата необходима информация, за да може да изготвим тази концепция. Тоест, като се приеме законът, предложението е до два месеца да се прехвърлят досиетата и всичко, свързано с управление на плажовете и ние в рамките на до един месец от тази дата ще представим съответната концепция.
МЕГЛЕНА КУНЕВА: Това е записано в закона – че в рамките на един месец ще има стратегия?
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА: Ние това нещо сме го предложили, но ще го отбележим в закона, няма проблем да го отбележим в закона. Няма проблем да го отбележим в закона, ако е необходимо. Абсолютно никакъв проблем не е, ще го отбележим, ще го вземем предвид и това.
МЕГЛЕНА КУНЕВА: Ще се опитаме някакъв управленски изход да намерим за това.
За да сложи край на споровете, премиерът Бойко Борисов търси помощта на икономическия министър Божидар Лукарски и взема соломоновско решение, с което прехвърля цялата отговорност върху туристическия министър:
БОЙКО БОРИСОВ: Лукарски, какво мислиш?
БОЖИДАР ЛУКАРСКИ: Да прекратим дебата.
БОЙКО БОРИСОВ: Винаги съм разчитал на твоята мъдрост. Концептуално би трябвало курортите, плажовете да са в Министерството на туризма... Затова предлагам: приемаме точката и министърът да отиде в парламента и да си я защитава, като носи ясната отговорност, че ако се проваля сезонът или стане проблем през това време, той трябва да бъде предвиден от нейни екипи и недопуснат.
Приемаме точка 43.
В стенограмата има и друг любопитен момент - недоволен от оттеглянето на няколко поредни точки от заседанието, премиерът въвежда интересна санкция.
БОЙКО БОРИСОВ: Вече за оттеглена точка, от днес нататък, госпожа Танева (б.р., земеделският министър Десислава Танева) да осигурява по 10 дръвчета – който оттегли точката, отива и посажда 10 дръвчета.
Предупредих с всички най, най, най-благородни средства, че не ми е приятно – затова съгласуваме, съгласуваме и вкарваме в заседание на Министерски съвет. Така че, оттук нататък, които министри оттеглят точка, Деси им осигурява 10 фиданки, отиват и ги засаждат където си изберат. За това, преди да вкарате точка, си се представете с ботуши и лопати, включително това касае мен. Внимавайте, да не стане гора. От днес нататък важи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни