На Световната конференция по изкуствен интелект (WAIC) в Шанхай китайският премиер Ли Цянг предложи създаването на "световна организация за AI кооперация“, която да обедини усилията по регулиране, развитие и справедливо разпределение на технологиите. Той предупреди, че без такава структура ИИ рискува да се превърне в „ексклузивна игра за малцина страни и компании“.

Според Ли, глобалните правила за управление на AI са фрагментирани и несъгласувани — от концепции до институционална рамка. Китай предлага отговор чрез отворен, включващ и справедлив подход към всички страни, особено развиващите се в глобалния юг - развиващите се страни в Азия, Африка, Латинска Америка и Океания.

Разбира се, комунистическата диктатура планира да бъде домакин на седалището на организацията в Шанхай.

Към предложението е приложен 13-точков глобален план, който включва инициатива към ООН за диалог и стандартизация, насърчаване на отворени AI решения и подкрепа за обмен в технологичната инфраструктура между държавите Financial TimesChina Daily.

От 2020 г. съществува "Глобално партньорство за изкуствен интелект" (GPAI) – създадено през 2020 г. по идея на Канада и Франция, с подкрепата на OECD и с участието на ЕС, САЩ, Япония, Индия и др. Целта му е умерено развитие на AI при защита на човешките права и демократичните ценности.

Лидери от технологичния бранш, като бившият шеф на Google Ерик Шмид, са препоръчвали създаването на консорциуми или специални агенции за контрол върху AI развитието.

Инициативата на ООН за цифрови права - UN Global Digital Compact - включва цифрово сътрудничество и общовалидни стандарти за ИИ, макар и неназначена като оперативен орган, това също се разглежда като рамка за координация.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".