Цвете цъфна в нулевата гравитация на космоса за пръв път. Това стана на борда на Международната космическа станция вчера, съобщи американският астронавт Скот Кели в Twitter.
First ever flower grown in space makes its debut! #SpaceFlower #zinnia #YearInSpace pic.twitter.com/2uGYvwtLKr
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) January 16, 2016
"#КосмическоЦвете за пръв път на слънце!" пише Кели.
Цветето е оранжева циния с 13 венчелистчета, избрано не заради красотата си, а за да помогне на учените да разберат как цветята растат и цъфтят в микрогравитация. По принцип това е лятно цвете и е родом от Мексико, но с подходящи грижи расте навсякъде. Досега в космоса са отглеждани зеле и ръж, но никога не е цъфтяло цвете.
В края на декември Кели пусна тази фотография:
Our plants aren't looking too good. Would be a problem on Mars. I'm going to have to channel my inner Mark Watney. pic.twitter.com/m30bwCKA3w
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) December 27, 2015
"Растенията ни не изглеждат много добре. Това ще е проблем на Марс. Трябва да канализирам своя вътрешен Марк Уотни."
Марк Уотни е главният герой в книгата и филма "Марсианецът", изигран беше от Мат Деймън. Той е космонавт и ботаник.
Явно Кели е съумял да придобие градинарски умения, защото нещата изглеждат много по-добре на 8 януари:
Some of my space flowers are on the rebound! No longer looking sad! #YearInSpace pic.twitter.com/HJzXaTItIf
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) January 8, 2016
"Някои от моите космически цветя се възстановяват! Вече не изглеждат тъжни!"
Освен с чисто научна цел цъфналите цветя на Международната космическа станция, на която Кели например е вече 296 дни, могат да помогнат значително за настроението на астронавтите. Това потвърждават специалистите от НАСА.
Но като технологичен напредък цъфването на тази циния също е значително.
"Цинията е много различна от зелето", обяснява Трент Смит, проектен мениджър на съоръжението за растения в МКС. "Тя е много по-чувствителна към параметрите на околната среда и светлината. Расте и по-дълго - между 60 и 80 дни. Затова е много по-трудно да се отгледа и да се доведе до цъфтеж. Това е добър предшественик на подобни опити с домата."
Именно доматът е една от топцелите на космическите ботаници.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни