
Изключително сложна операция, при която палец от крака на пациент е бил трансплантиран на ръката му, са извършили хирурзи от столичната болница "Софиямед", съобщиха от лечебното заведение. Интервенцията е много специфична, изисква голяма прецизност и досега не е извършвана от български лекари.
Сложната микрохирургична операция се налага, след като 50-годишен мъж от гр. Павликени постъпва в болницата за консултация, тъй като частично е загубил ръката си при трудова злополука преди година. Заключението на специалистите е, че липсващият палец на дланта може да се възстанови с палец от ходилото и се съгласяват да направят трансплантацията. Самата интервенция е извършена от доц. Маргарита Кътева, завеждащ Клиниката по ортопедия, травматология, хирургия на ръка и реконструктивна хирургия, заедно с екипа й в болница "Софиямед".
"Когато приех Георги за операция, знаех че тя ще е предизвикателство за мен и екипа ми, тъй като подобна микрохирургична интервенция се прави за първи път у нас. През 1992 г. успяхме да трансплантираме втория пръст от крака като палец на ръката на пациент, но не и палец от крака на мястото на премахнат палец на ръката, тъй като за такава операция има специфични показания", споделя опита си доц. Кътева.
По думите й трансплантацията на палец от крака е рядко прилаган метод, защото пръстът служи за опора на тялото и правилната походка. Въпреки това, след повече от 10 часа в операционната, хирургичната интервенция се оказва успешна.
"Зашихме всички структури, отговарящи за функцията на палеца на ръката, което означава, че след време пациентът ще може да го движи и да има сетивност, така че той да бъде напълно функционално способен", уточни в последствие доц. Кътева.
Добрата новина е, че за последната една седмица това е третият случай на уникална операция в България, за която медиите съобщават.
Миналата сряда министър-председателят Бойко Борисов лично разпореди да се връчи награда на екипа на д-р Кристина Чачева и д-р Марина Михова от АГ болница "Надежда". През през декември 2015-а те спасяват живота на неродено бебе, като поставят дренаж в белия му дроб докато още е в корема на майка си.
Междувременно от АГ болница "Щерев" напомниха, че техен екип е извършил две последователни вътреутробни операции още през февруари миналата година. Тогава лекарите оперират бебе в 28-ата и в последствия в 34-та гестационна седмица заради вродена диафрагмална херния. Интервенцията е успешна и детето се ражда без опасност за живота.
Най-ново
"Ливърпул" стана абонат на "Брайтън"
29.01.2023Кирил Петков: В следващото Народно събрание ще бъдем мнозинство
29.01.2023WSJ: Израел стои зад нощния обстрел над Иран (ВИДЕО)
29.01.2023Нено Димов: Нямам обяснение защо се озовах в ареста
29.01.2023ЦСКА-София и "Македония ГП" излязоха с екипи с надпис "Не на насилието"
29.01.2023ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Дългата руска ръка и Западните Балкани
29.01.2023Прочети още
Реал с грешна стъпка в преследването на Барселона (ВИДЕО)
dsport.bgОсем от най-добрите горски жилища в света
dbr.bg7 луксозни електромобила, които се очакват през 2023 г.
dbr.bgНаполи триумфира в страхотно Дерби дел Соле и вече води с 13 точки на върха (ВИДЕО)
dsport.bgБезплатен ултразвуков скрининг на недоносени бебета
9meseca.bgВдигат вноските за „Гражданска отговорност“, уж заради еврото
darik.bg