Остатъчните (или оставащите?) реформатори обмислят дали да подпишат нещо, което трудно може да бъде категоризирано еднозначно. Подобно на птицечовката, която не е нито бозайник, нито птица, нито човка, нещото е ту ново споразумение с ГЕРБ, ту анекс към старото такова, ту паметна бележка (меморандум), а може би притурка, подлистник, протокол, клетвен лист, любовно писъмце и т.н.
Нещото е вече подписано от Бойко Борисов и ще бъде подписано от Лукарски, който изглежда готов да подпише каквото и да е.
Корман Исмаилов пък май няма да го подпише, докато за Ненчев се знае, че остава министър. Меглена Кунева ще подпише, тъй като Даниел Вълчев на практика е автор на нещото. Логическата задача, която тази главоблъсканица поставя, е какво ще стане с тази част от Реформаторския блок, която го подписва и/или остава в правителството?
Отговорът е, че тази част се превръща в апендикс на ГЕРБ и затова най-логично е нещото (колкото и да е sui generis) да се нарече „АПЕНДИКС“. Апендиксът е функционално излишна част, която обаче доказва на публиката, че ГЕРБ не страда от болки в корема или някаква опасна инфекция, свързана с преяждане и лоша диета в лоша компания. В този смисъл, природата си знае работата и дори на функционално излишните части може да им се намери втора или трета употреба.
Да припомним два факта:
-
Остатъчните министри на РБ вече не са министри на РБ, а на ГЕРБ и специално на Бойко Борисов. Зад тях стоят едва 13 реформаторски гласа, които колкото и спартански и реформаторски да са настроени (което не е съвсем видно), нямат практическо влияние върху мнозинството. Ситуацията всъщност е по-лоша, защото министрите са и на ДПС, и на АБВ, както и на знаменитата екс-Барекова чета, на които често трябва да се разчита, за да се крепи правителството. Както стана ясно при избора на министър Кунева, например;
-
Разнородни анализатори на политиката у нас са съгласни основно в едно: че останалите от РБ в правителството нямат никакъв шанс за самостоятелно явяване на избори. Нещо повече, оставайки, те продължават да „износват“ и марката „РБ“, която става неразличима от ГЕРБ;
-
Така че, искайки да запазят РБ като апендикс на ГЕРБ, оставащите просто го затриват, извършвайки по този начин една последна услуга на Бойко Борисов.
-
Основният аргумент на оставащите е, че излизайки от правителството, РБ би рискувал да се маргинализира и да се озове в традиционната позиция на ДСБ – в ъгъла. Голям отбор от публични гласове гракна срещу Радан Кънев като несговорчив, бягащ от консенсуса и т.н. Но проблемът е, че всъщност ДСБ и Гражданският съвет на РБ единствени останаха верни на избирателите и симпатизантите на РБ. Едва ли има нужда от повтаряне, но големи групи от хора в страната, които могат да бъдат наречени „сини“ и „десни“, са убедени в следното:
-
ГЕРБ се оказа мекушав и непоследователен в съдебната реформа (и не само) и направи недопустими отстъпки на ДПС и АБВ;
-
Тези отстъпки не могат да бъдат обяснени с нормална политическа логика, а се дължат на някакви неясни договорености – изрични или възникнали в хода на дългогодишна практика - между лидерите на ДПС и ГЕРБ;
-
Към това трябва да добавим и множеството държавни поръчки, печелени през годините та чак до наши дни от корпоративната империя на ДПС;
-
Комфортът от страна на медиите на тази империя за ГЕРБ, както и злостните атаки срещу всеки опонент, всъщност се приемат с мълчаливо одобрение от Борисов и сие. Най-многото е той да протестира „срещу едните и другите“, което слага знак за равенство между несравними политически позиции;
-
Междувременно разследването за КТБ навлезе в сериозно-задънена улица, която изглежда е резултат и от калпаво-проведени процесуални действия и неясни и безсмислени доклади, възложени на чуждестранни фирми;
-
Наложи се усещане за наличие на недосегаеми държавни служители и регулатори – като главния прокурор, определени банкови гуверньори, КФН и т.н.- които остават извън обхвата на реформите и на които никой не може да им търси отговорност, дори в ясни случаи на причинно-следствена връзка между техни действия и фалита на четвъртата по големина банка в страната;
-
Докладът на ЕК, както и последвали комуникации от страна на Юнкер, дадоха ясно да се разбере, че реформите са зациклили и липсва адекватна политическа воля, което ни отделя от Румъния. Това е най-малкият проблем, но е ясна негативна оценка за постигнатото.
-
Това са нагласите на огромното мнозинство избиратели на РБ и оставащите в правителството очевидно и драматично се разминават с тях.
-
Нещо повече, дори избиратели на ГЕРБ и центристки настроени хора със сигурност споделят повечето от горепосочените тези. Всъщност, дори самият Борисов осъзна това обръщане на общественото мнение, което де факто го сдвоява с Пеевски и ДПС. Лондонската притча за огледалото имаше точно тази поука и доведе до спешното разтрогване на държавни поръчки, театрални снимки с метли и други действия, които е най-вероятно да се окажат театър.
-
Но дори да допуснем, че не са театър, и Борисов е решен на определени реални действия по късане на корпоративни опашки, всъщност опозиционерите от РБ имат по-голям принос за смяната на курса на ГЕРБ. Защото точно те размахаха червения флаг за сериозни проблеми в управлението. Което показва, че всъщност това е и политическата линия на РБ, която в момента е полезна както за самия блок, така и за страната. Излизайки в опозиция, блокът подчертава гореописаните проблеми и дава избор на ГЕРБ: да опита да промени нещата или с решителни реформи, или с нови избори, или с истинско предоговаряне на коалицията с един цялостен РБ. Тъй като времето за третата опция отмина, изборът ще е повече между първите две.
-
Вместо това, оставащите – зад фасада на сговорчивост – решиха да замажат основното политическо противоречие в сегашната ситуация: а то е между политико-корпоративни интереси, „захванали“ държавните институции, и гражданите. Оставащите недалновидно останаха в неправилния лагер.
-
Всеки има право на преценка, но политическата логика диктува министрите на ГЕРБ и други партии да са си от ГЕРБ и други партии, а не от РБ. Избралите реформаторите са ги пратили с определени очаквания, и ако те не ги оправдават, редно е оставащите министри да се влеят в ГЕРБ или в партия, която реално се ползва от техните качества и услуги. А и при едно такова вливане, те ще могат да претендират да не са просто апендикс, а по-важна част от ГЕРБ.
-
Анализът е написан специално за Клуб Z. Подзаглавието е на редакцията. Още текстове от Даниел Смилов може да прочетете ТУК.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни