Клуб Z

Григор Димитров записа престижна победа над тенисист №2 в света Анди Мъри и се класира за 1/8-финалите на силния турнир от сериите "Мастърс 1000" в Маями. Първата ракета на България сломи съперника си в три сета - 6:7 (1), 6:4, 6:3. Още по-впечатляващо е, че Григор триумфира с обрат.

Традицията повечето мачове между двамата тенисисти да бъдат драматични бе спазена и този път. В началния сет Мъри пръв направи пробив и поведе с 2:1, но Григор го върна мигновено и възстанови равенството. Съперниците повече не сбъркаха на свой сервис и се стигна до тайбрек. В него шотландецът имаше категорично надмощие - 7:1 и преднина от един сет в двубоя. Вторият сет се разви фантастично за българина - той поведе с 4:0 с пробиви в първия и третия гейм. Мъри се мобилизира, но успя да върне само един, въпреки че спаси два сетбола при 5:4 за Григор.

Така се стигна до решителен трети сет. В него Димитров допусна грешка на свой сервис в четвъртия гейм и Мъри дръпна с 3:1, но българинът успя да върне пробива незабавно и намали на 3:2, след което възстанови равенството. След това вторият в света се пропука в така важния в тениса седми гейм и българинът поведе с 4:3, след което затвърди за 5:3. В последвалия ключов гейм Григор Димитров стигна до два мачбола и оползотвори първия от тях, за да се поздрави с победата след 2 часа и 25 минути здрава битка на корта.

Така Григор сложи край на негативна серия от три поражения срещу Мъри. За последно го бе побеждавал на четвъртфинала на "Уимбълдън" през 2014 г. В следващия кръг съперник на Гришо ще бъде добрият му приятел Гаел Монфис, който срази Пабло Куавас с 6:3, 6:4.

Сензационно още на 1/8-финал отпадна Серина Уилямс - от рускинята Светлана Кузнецова. И в този сблъсък имаше обрат - 6:7(3), 6:1, 6:2.