Всички християнски деноминации, различни от православието, са ереси и не трябва да бъдат наричани църкви. Това става ясно от становището, което Светият синод на Българската православна църква гласува на редовно заседание, председателствано от патриарх Неофит. Позицията на синодалните старци е взета във връзка с предстоящия Всеправославен събор, планиран да се проведе на о. Крит между 16 и 27 юни т.г.
По инициатива на Ловчанския митрополит Гавриил и на Пловдивския митрополит Николай Синодът е гласувал важни тълкувания по предсъборния документ "Отношението на Православанта църква с останалия християнски свят”.
В него се съдържат твърде любопитни позиции:
Относно точка 4-та на документа „Отношението на Православната църква с останалия християнски свят”:
"В Православната църква под „единението на всички” винаги се е разбирало, че тези, които са изпаднали в ерес или разкол, трябва първо да се върнат в православната вяра и окажат послушание към светата Църква и тогава, чрез покаяние, те могат да бъдат приети в Църквата."
Относно точка 5-а: „Съвременните двустранни богословски диалози… имат за цел да потърсят „изгубеното християнско единство...”
"Тук трябва да се уточни, че в Светата Православна църква, която е единствена и единна, никога не е губено единството във вярата и общението в Светия Дух между християните и тъй като тя ще пребъде до края на света, както Господ е казал, че „портите адови няма да й надделеят” (Мат.16:18), то това общение също ще пребъде вечно."
Относно точка 6-а, точка 16-а и други:
"Освен Светата Православна църква не съществуват други църкви, а единствено ереси и разколи, и да се наричат последните „църкви” е богословски, догматически и канонически напълно погрешно."
Относно точка 12-а:
"В точка 12-а, казаното, че „при провеждането на богословските диалози общата цел за всички е окончателното възстановяване на единството в правата вяра и любовта” е напълно неправилно и неприемливо, защото трябва да се уточни и подчертае, че връщането към правата вяра е за еретици и разколници и по никой начин не касае Православната църква."
В позицията на Синода е записано още: "Слава Богу, че Българската православна църква през 1998 г. излезе от Световния съвет на църквите, с което изрази своето неодобрение на неговата дейност, тъй като не може да членува в една организация, в която тя е смятана за „една от многото или като клон на Едната църква, която търси начин и се бори за нейното възстановяване чрез този Световен съвет на църквите”.
"Един е Господ, една е Църквата, както се говори в Символа на вярата", завършва становището на архиереите от БПЦ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни