Наш кореспондент
Атина - Идеологът на съвременния руски национализъм Александър Дугин е получил забрана да влезе на гръцка територия във вторник, 17 май. На летището в Солун той бил информиран от служителите на гишетата за паспортен контрол, че не може да влезе на територията на Европейския съюз по искане на Унгария.
За случката съобщи сайтът на руския тинк танк (мозъчен тръст) „Катехон”, в чийто надзорен съвет членува и Дугин. Според кратката публикация известният в страната си като философ и политолог Дугин бил на път към Атон, където щял да отрази предстоящото „историческо посещение на руския президент Владимир Путин и патриарх Кирил”.
„От момент, в който Дугин е главен редактор на руската консервативна телевизия „Царьград ТВ”, действията на гръцките власти представляват очевидно нарушение на правата на медийните работници и незачитане на международното право”, се посочва в съобщението.
Самият Дугин заявява:
„Прекарах повече от осем часа в очакване на решението на гръцките власти на летището в Солун. Официално, причината за отказа да получа разрешение да вляза на гръцка територия са санкции от страна на Унгария. Изненадващо, не съм посещавал тази страна от 25 години. Унгария издаде съответното решение през 2014 г., но то не представляваше препятствие за пътуванията ми в други страни-членки на ЕС. Ясно е, че хората, които ме задържаха нямаха идея за това кога, от кого и защо са били наложени санкциите. Следователно, истинската причина не се крие в решението на Унгария, а в нещо друго”.
„Другото нещо” Александър Дугин анализира в отделен текст в същия сайт. Философът – политолог – главен редактор на медия смята, че инцидентът е имал за цел да провокира умишлено политически скандал.
„Основната му цел бе да усложни руско-гръцките отношения в навечерието на важни дати – честването на хилядолетното присъствие на руско монашество на Атон – мистичния център на традицията на исихазма в целия православен свят. Всъщност, аз отивах точно на Атон”, посочва Дугин.
Той свързва отказа да бъде допуснат на гръцка територия с предстоящото посещение на Владимир Путин и на руския патриарх Кирил на Атон. „В навечерието на значимо събитие – срещата между патриарха и руския президент – ЕС инициира сложна политическа интрига, която е много вероятно да има продължение”.
След като „прощава” на гръцките полицаи, като обяснява техните действия с „изпълнение на своя дълг, смисъла на който се опасявам, че вероятно не разбират”, Александър Дугин възлага случилото се на организирана от Брюксел интрига, целяща да навреди на православното християнство.
„ЕС се опита да предизвика конфликт между две православни държави, използвайки всички възможни методи. Но приятелските връзки между руснаци и гърци са все още силни. Ние сме обединени от обща история и християнската вяра. Никоя политическа интрига, чийто източник – врагът на човешкия род – е винаги един и същ, не е в състояние да ги унищожи”.
От „Катехон” съобщават, че „в близко бъдеще инцидентът ще бъде разгледан от юридическа гледна точка от страна на руското министерство на външните работи. Най-вероятният отговор ще бъде въвеждане на санкции срещу значителен брой официални представители на Гърция и Унгария”.
Коментари
ники
анонимен
Остаётся Болгария. В отличие от Румынии, с которой у России назревает этнический конфликт по поводу ПМР и других частей Молдавии, Болгария интересна нам как стабильный союзник – территориальный плацдарм на Балканах, ведущий к Сербии. Но что я имею в виду под стабильным союзником?
Сохранять стабильность нынешней Болгарии России нам тоже нет никакого смысла. Что бы мы ни говорили о симпатиях простых граждан, Болгария – страна- хронический предатель России. В нынешнем виде она будет только врагом. Развалить Болгарию тоже невозможно. Но её нужно вытащить из рук Запада. Болгарию надо вернуть в стан союзников. При одном условии, что она выйдет из ЕС и лишится самостоятельности, иначе опять предаст Россию.
Болгария стала экономической, социальной и политической жертвой Евросоюза. В Евросоюзе Болгарии ничего не светит. Фактически у неё статус внутренней колонии. Дестабилизация внутренней обстановки с приходом «дружественных» сил с выходом из Евросоюза и НАТО вместе с Грецией, — вот неплохой сценарий для Болгарии и нынешних Балкан вообще.
В центре всей стратегии оказывается Одесская область. Если русские войска будут стоять на Дунае в Одесской области, отношение Болгарии и Греции будет другое. Опять же, вопрос кризиса Еврозоны – её способности и желании влиять на Болгарию и Грецию и платить за них. ..." - "Возвращение России на Балканы через Новороссию и Молдавию", Сергей Баранов, социолог, Москва, http://www.politnavigator.net/
...
*
Суть перемен в переходе от охранительной линии к активной перезагрузке ряда государств, лучше сказать, к их ликвидации в прежнем виде и созданию из их частей, по определению дружественных России или, если это позволяет их этнический состав, создания на их базе даже просто русских государств. В тех случаях, когда русификация государств невозможна из-за их отдалённости от русского мира, необходимо коренное изменение политической и экономической системы и места в международных союзах.
даката
м
Ramzan Kadirov
ха,ха
Русофил