Италианската „УниКредит“ ще се раздели с генералния си директор Федерико Гицони и най-вероятно с дъщерните си банки в Полша и Турция, предаде БГНЕС.
Най-голямата италианска финансова институция има 80 милиарда просрочени кредити и се нуждае от 9 милиарда евро, за да попълни капитала си. Тя притежава и българската "Булбанк".
Оставката на Гицони може да стане факт още утре, съобщават водещите световни издания „Файненшъл таймс“, „Уолстрийт джърнъл“ и агенция Ройтерс. На 24 май е насрочено извънредно заседание на борда на директорите на банката и „с 90% сигурност Гицони ще присъства на него, но вече като подал оставката си“, твърди Ройтерс, като се позовава на свой източник.
Акционерите на „УниКредит“, сред които е и инвестиционният фонд на Абу Даби Aabar Investments, имат претенции към ръководството на банката. От началото на годината акциите на „УниКредит“ поевтиняха с над 40%, докато при главния им конкурент „Интеса Сан Паоло“ - с 25%. Капиталът от първо ниво на „УниКредит“ през първото тримесечие намаля от 10,7 на 10,5% и се понижи с още 0,2 процентни пункта, когато банката напълно инвестира своя дял – 1 милиард евро – във фонда за спасяването на италианските банки Atlante.
„УниКредит“ има 80 милиарда евро просрочени кредити или една четвърт от всички проблемни кредити в Италия. Въпреки това през есента на 2015 г. банката се съгласи да гарантира емитирането на акциите на Banca Popolare di Vicenza за 1,5 милиарда евро. Европейската централна банка (ЕЦБ) откри в капитала на Banca Popolare di Vicenza дупка от 1,75 милиарда евро. През март все пак „УниКредит“ помоли да се отложи емитирането.
„Няма шанс новият генерален директор да бъде избран сред топ мениджърите на „УниКредит“, защото всички те са се дискредитирали“, заяви пред „Файненшъл таймс“ един от 10-те най-големи акционери на банката.
По данни на вестника се обсъждат няколко кандидатури за поста генерален директор, включително на бившия топ мениджър на „Сосиете Женерал“ и „УниКредит“ Жан Пиер Мюсте, на генералния директор на Mediobanca Алберто Нагел и бившия банкер от „Интеса“, който в момента работи за Bank of America Merrill Lynch, Марко Морели. Най-вероятно „УниКредит“ ще се сдобие и с нов председател на борда на директорите: 81-годишният Джузепе Вита ще бъде сменен от Лукреция Райхлин, която по-рано оглавяваше аналитичния отдел на ЕЦБ.
„УниКредит“ се нуждае от допълнителен капитал. Според оценките на някои членове на неговия борд на директорите, става дума за 9 милиарда евро, пише „Уолстрийт джърнъл“. Банката има два пътя за попълване на капитала си – или да убеди акционерите да й дадат пари, или да продава активи. Като кандидати за продажба са сочени – интернет брокерската фирма и Fineco и два чуждестранни дъщерни клона: полската банка Pekao (втора по големина в Полша) и турската Yapi ve Kredi Bankasi. През 2014 г. „УниКредит“ получи 673 милиона евро за 30% дял в капитала на Fineco, съобщава Блумбърг. Банката притежава 66% от фирмата. Най-вероятно тя иска да продаде 15% от нея (около 600 милиона евро).
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни