На среща с избиратели в Пловдив преди дни лидерът на ДСБ Радан Кънев разказа интересна история - за това как правителството на Иван Костов е спасило бизнеса с доставката на интернет от оковите на държавните регулации. Кънев не бе много подробен, но допълни, че човекът, който знае най-много по въпроса е депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов.
Пред Клуб Z Караджов разказа, че към края на 1997 г. в админстрацията на тогавашния Комитет по пощи и далекосъобщения се появила идея за наредба, която да регулира прохождащата тогава дейност на доставчиците на интернет.
"Те трябваше да се лицензират и да се регулират от държавата на какви условия да отговарят. Колкото и безумна да беше тази идея тя стигна буквално до Министерски съвет. Аз бях главен секретар на комитета. Ръководството подкрепи идеята, но аз бях против", разказа Караджов.
Инициативата предизвикала обществена реакция и всички неправителствено организации от сектора, които съществували по това време, се обединили. Те изготвили обръщение към Министерския съвет. В него се казвало да не се въвеждат тези регулации, защото, така ще се попречи на бъдещия най-силен двигател на икономиката. Представители на организациите дори имали среща със самия Костов.
"Тогава министър-председателят Иван Костов, използвайки своята власт, накара комитета да изтегли наредбата си. Председател на комитета беше Антоний Славински, той стана после и министър. Но в случая влезе в канавата на регулациите и се наложи да се откаже", каза Караджов.
Той изтъкна, че опитът на България показал, че липсата на регулациите в тази област е нещо позитивно.
"Провайдерите набъбнаха и самата борба за пазар наложи да се дава все по-високо качество срещу по-ниска цена. България в момента е на едно от първите места за достъп до безплатен интернет, на едно от първите места по достъпен интернет и по бързина. Почти няма обществена сграда, в която да не можете да ползвате свободен wi-fi. - кафене, хотел... Нещо което в момента с директиви и с програми, които финансират такива проекти, тръгва по Европа. В една област сме много напред и сме давани за пример и това е тази", изтъкна Караджов.
В следващи години ЕС финансирал и т.нар. широколентов достъп в селските райони, като и до момента има такива програми.
"Където има конкуренция не трябва да има регулация. При нас е обратното - където има монопол има слаби регулации, например горива, данъчни складове".
Това е основният извод от историята според Караджов.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни