Кои са най-харесваните страни в света, се опита да определи в изследване институтът „Репютейшън“ (Reputation Institute) и да ги подреди в класация. При проучването са били взети под внимание 16 фактора – дали мястото е красиво и безопасно за посещения, дружелюбността и гостоприемството на местните хора, прогресивността на политиката и ефективността на правителствата и др. В онлайн допитването са участвали 48 хил. души, живеещи в страните от Г8, представляващи осемте водещи индустриални нации. „Репютейшън“ е консултантска компания, специализирана в изследване на репутациите.

Петдесет и пет страни са оценени като част от проучването, сред тях тези с най-голям брутен вътрешен продукт, най-голямо население, както и държави, в които се случват събития със световно значение. За да открият доколко реномето съотвества на фактите, изследователите са говорили с местни хора и с имигранти, живеещи в петте страни с най-добра репутация.

1. Швеция

Швеция оглавява за първи път списъка с най-харесваните страни, доскоро първа беше Канада. Скандинавската държава спечели, защото е безопасна, гостоприемна и красива, според хората, които живеят там. Швеция е уникална в Западна Европа и с това, че й бе спестено участие във Втората световна война и продължава да пази неутралитет.

Швеция наскоро надмина Канада като страната с най-добра репутация в света.

Швеция наскоро надмина Канада като страната с най-добра репутация в света.

„Шведите изглежда са доволни от своя независим статут, докато в същото време са сред най-гостоприемните страни за бежанците в цяла Европа – казва д-р Ърнест Адамсън, роден в Америка британски гражданин, който живее в Швеция като консултант и старши преподавател в университета в Упсала. – Това е тяхна стара добродетел – спасили са почти всички датски евреи по време на войната.“

Повечето чужденци там живеят в Стокхолм, където са центровете на властта и бизнеса. Почти всички говорят английски, въпреки че първоналалното впечатление на някои чужденци за шведите е, че са хладни и резервирани.

„Който остане малко повече, осъзнава, че за добро или лошо хората тук ценят личния си живот, но уважават и личния живот на другите – казва Кам Тригарски, жител на Стокхолм и автор на „An English Mamma in Stockholm. – Съвсем естествено е да не познаваш съседите си много добре.“

Забавленията и луксозните стоки могат  да бъдат доста скъпи в столицата – ДДС е 25% и местните постоянно се оплакват от високите цени на алкохола – един коктейл струва към 130 крони (14 евро). Все пак много шведи готвят в домовете си и пестят от разходи за автомобил, като използват достъпната обществена транспортна мрежа.

2. Канада

Независимо, че страната им слезе с едно място надолу от върха, канадците са по-позитивни отвсякога за страната си – особено след като правителството възприе политиката на „разтворени обятия“ към сирийските бежанци.

„Има национална загриженост да осигурим на хората, които са страдали толкова много, възможност да изградят тук нов живот – казва Джереми Арнолд, местен човек и автор в интернет сайт. – Средният канадец цени начина си на живот и е готов да го защитава. Ние обичаме да виждаме клиповете на сирийски имигранти, радващи се на първия си ден в Канада.“

Игри на плажа с гледка към центъра на Ванкувър.

Високото място на Канада в класацията се дължи и на това, че е една от най-безопасните държави в света. Не, че няма и проблеми.

„Не живеем в утопия. Имаме престъпност, имаме и банди – обяснява Арнолд. – Но имаме и здрава социална мрежа, която споделя ценности като взаимно уважение и мултикултурализъм.“

Почти всички чужденци в Канада живеят в градове на не повече от 100 мили от границата със САЩ, което е удобно за американците, които лесно могат да идват и да си тръгват.

„Имаме и доста отворена визова политика за граждани от страните-членки на Общността на нациите“, допълва Арнолд.

Ванкувър и Торонто отдавна са любими градове на чужденците в страната, но много от тях избират да живеят близо до приятели, семейство или там, където предишните поколения имигранти са се установили.

Докато Ванкувър и Торонто са скъпи градове в световен мащаб, в Канада като цяло цените са поносими в сравнение с други развити страни. Дори големите градове не са чак толкова скъпи, ако изключим централните им части.

3. Швейцария

Докато природните красоти са въпрос на късмет, фактори като приятелски настроени хора и прогресивна политика зависят от богатството и културата на страната, а Швейцария разополага с по много и от двете, обяснява Джейсън Ли, който е прекарал 3 години в Швейцария, а днес живее в Канбера, Австралия.

„Излишно е да споменавам, че Швейцария е богата страна. Тя има дълга традиция на организирано гостоприемство още от времето на големите обиколки на английските аристократи и първите организирани туристи в страната от Томас Кук през 1841 г. – отбелязва Ли. – Двадесет процента от живеещите в Швейцария са чужденци, а туризмът е забележителна индустрия, така че тези, които работят в тази сфера, са свикнали да се занимават с чужденци.“

Университетът в Лозана придава по-енергичен облик на града от бизнес-центровете Цюрих и Женева

Най-много чужденци има в бизнесцентровете като Женева, Базел и Цюрих, но Ли е живял в Лозана, на 60 км източно от Женева.

„За разлика от Цюрих и Женева, Лозана е университетски град, недоминиран от индустрия – обяснява Ли. – Студентите от Лозанския университет и Политехническия институт доставят енергията за най-добрите места за нощен живот в Швейцария.“

Въпреки че Швейцария редовно е класирана като една от най-скъпите страни в света, жителите й, които се радват на швейцарски заплати, не виждат в това особен проблем, тъй като там наемите са контролирани, а здравеопазването е за всички.

4. Австралия

Държавата от другата страна на Земята  е обичана от своите жители заради безопасността, сигурността и спокойствието, част от което се дължи и на позицията по отношение на огнестрелните оръжия.

„Австралия забрани огнестрелните оръжия преди няколко десетилетия, заради което насилието, свързано с тях, е минималноказва Ганеш Кришнан, австралиец с индийски произход, който живее в Мелбърн. – В Мелбърн можем да се разхождаме по улиците без никакъв страх по всяко време на деня и нощта.“

Мелбърн е класиран сред градовете, в които се живее най-добре.

Пенсионираният от американския военен флот Педро Васкас споделя същите чувства, след като е прекарал три години в Канбера – той има само добри думи за забраната на огнестрелните оръжия:

„Това е много важно за мен, защото ценя живота и не искам той да бъде подлаган на риск. Харесва ми и как австралийците се грижат за природата и за животните. Те просто са много дружелюбни хора.“

Мелбърн е сред най-добрите за живот градове, с отлично развита система за обществен транспорт, която покрива целия град и предградията му. Удобният за семейства Пърт и икономическият център Сидни също са сред най-привлекателните за чужденците от цял свят.

Страната е много удобна за живеене с универсалната си и висококачествена система за здравеопазване и финансираното от правителството висше образование.

5. Норвегия

Като сигурна страна с живописна природа, Норвегия е повече от достойна за добрата си репутация, смятат хората, които живеят там.

„Всичко, което сте чували за Норвегия, е вярно: хората са красиви, равенството между половете е безспорно, природните гледки спират дъха“, казва Барбара Швенднер, австрийка, живееще в Осло, автор на туристически справочник.

Норвегия също е и богата страна, която инвестира парите от петрола в развитието си, но и спестява част от тях за бъдещите поколения.

Хората се наслаждават на чистия въздух в парк в Осло.

Чужденците също се вписват тук лесно – жителите не правят разлика между местните и тези, които са дошли от чужбина. Повечето новодошли избират района на Осло, който не е много голям, така че почти всички удобства са струпани около центъра на града.

Независимо от социалното си положение, почти всички норвежци прекарват много време сред природата.

„Норвежците много обичат да бъдат на открито – твърди Швенднер. – Любимите им занимания са ски през зимата и туризъм през лятото, огромна част от населението живее физически активно, почти всяка фирма предлага абонамент за фитнес зали на служителите си.“

Тази любов към живота на открито може да бъде нещо добро, особено когато другите занимания се оказват доста скъпи.

„Да се храните навън няколко пъти седмично, както в други страни, със сигурност не се препоръчва в Норвегия – казва Швенднер. - Естествено, хората се опитват да намерят по-евтини развлечения, например да се наслаждават на природата.“

Топ 10 на страните с най-добра репутация:

1. Швеция

2. Канада

3. Швейцария

4. Австралия

5. Норвегия

6. Финландия

7. Нова Зеландия

8. Дания

9. Ирландия

10. Холандия

България е извън изследването

Седем от десетте страни в Топ 10 са в Западна Европа, две – в Австралия и Океания и една в Северна Америка. Какво е общото между тях? Те са сред страните с най-щастливо население, миролюбиви и социално прогресивни (еднополови бракове, най-добро образование и здравеопазване).

Само 14 страни имат много добра репутация  – освен десетте, това са още Италия, Австрия, Великобритания и Япония.

50 страни имат недобра или лоша репутация. На последните десет места сред страните с най-лоша репутация (подредени от лоша към най-лоша) са Казахстан, Никарагуа, Ангола, Алжир, Русия, Нигерия, Саудитска Арабия, Пакистан, Иран и Ирак.

71% от изследваните страни имат репутация под средната. От бившите социалистически страни с най-добро реноме е Чехия, заемайки 21-о място. САЩ са на 28-о място.

Петте страни с най-голям напредък през последната година са Франция, Русия, Перу, Боливия и Италия.

Страните с развиващи се пазари оценяват много по-високо собствената си репутация, отколкото ги оценява останалият свят. Тази разлика е най-голяма в Русия, Китай, Индия и Турция. От друга страна живеещите в Южна Африка, Италия и Бразилия оценават по-ниско достойнствата си, отколкото ги оценява останалия свят.

С най-голям спад в репутацията е Турция.

България не е спомената в изследването.

Площад Славейков