Море от стотици хиляди хора и национални знамена - така изглеждаше Истанбул в неделя привечер по време на свикания от властта заключителен митинг "Демокрация и герои" по случай неуспеха на опита за преврат на 15 юли. Президентът Реждеп Ердоган и съпругата му, премиерът Бинали Йълдъръм, всички министри от правителството и лидерите на опозицията са вече там, а турската телевизия предава събитието на живо във всички 80 провинции на Турция.
"От 40 г. насам групировката на Гюлен прониква навсякъде – в армията, в полицията, в съдилищата. Октоподът е пуснал пипалата си и за 20 дни или за месец е трудно да бъдат премахнати, това е дълъг процес. Но ще ги изтръгнем от корен, ще изградим държавата от нулата“, обясни Ердоган.
Според него превратът е планиран през последните 3 години, но призна, че е бил неочакван.
"Не търсим отмъщение, а справедливо възмездие", подчерта той.
От опитът за преврат на 15 юли насам Ердоган обяви извънредно положение и уволни хиляди съдии, прокурори, десетки хиляди учители, служители в министерствата, военни, затвори училища, университети, фондации, арестува журналисти и завзе медии в страната, с обяснението, че всички са свързани в живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен.
"Знайте си мястото, бъдете честни и адекватни. Преврат срещу правителство, избрано от народа, е непростимо престъпление. Това е удар върху мирните хора, избрали демокрацията пред тоталитаризма. И ние ще дадем урок на целия свят", каза още президентът.
Вицепремиерът на страната Нумар Куртулмуш пък обяви днес пред CNNTurk, че ще се работи за по-демократична Турция:
"Променяме политическия език, преминаваме към диалог и ще блокираме всеки опит за преврат. Наложително е да се засилят стандартите на демокрацията – свободата на изразяването, свободата на медиите, политическия плурализъм в живота ни, способността на институциите да изразяват волята на народа и да няма противопоставяне, защото всички те са заедно в демократичния процес."
Европейските лидери обаче са скептични към думите на турските власти. Външният министър на Австрия Себастиян Курц, който призова да се спрат преговорите за присъединяването на Турция към Европейския съюз. Канцлерът на страната Кристиян Керн подкрепи министъра си и заяви, че ще инииира дискусия сред европейските лидери заради пробойни в демокрацията и икономиката в страната.
Отговорът от Турция не закъсня - външният министър Мевлют Чавушоглу обяви Австрия за "столица на радикалния расизъм" и препоръча Виена да гледа собствените си проблеми.
Шведският премиер Стефан Люовфен, въпреки подицията на външната си министърка Маргот Валстрьом, която иска да продължи диалога за членство, също се обяви срещу мерките на Ердоган след преврата.
"Турция върви по неправилен път и не става дума само за свободата на изразяването, трябва да се вземат предвид и действията спрямо медиите и журналистите. Ситуацията е твърде тревожна. Властите настояват от ноември турските граждани да получат правото на безвизово пътуване в Европа, но за да се стигне дотам, трябва да се изпълняват всички ангажименти по сделката за бежанците“, заяви той днес по време на визита в Норвегия. "Прекалено е това, което научаваме всеки ден – хора се хвърлят в затворите, уволняват се масово от работа и е твърде съмнително, че ще се докаже съпричастието на всички към опита за преврат, но е сигурно, че за дълъг период споразумението с Европа за бежанците ще бъде в опасност."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни