Нашите мускули са еволюирали по-бързо от мозъка ни, съобщи Discovery news. Изследователи са сравнявали мозъците и мускулите на хора и шимпанзета. Те открили, че метаболитите - продукти на обмяната на веществата като захари, витамини, аминокиселини и невротрансмитери, са се развили 4 пъти по-бързо в човешкия, отколкото в маймунския мозък.
Но при сравняването наметаболити от мускулната тъкан се оказало, че при човека тя е подобрила способностите си 8 пъти в сравнението с маймунската.
"Промяната е драстична и в двете тъкани, но при мускулите резултатът е изненадващ, защото тя беше използвана като контролна и се очакваше резултатите да са същите", казва Филип Каятович от Шанхайския институт за биологически науки, един от авторите на изследването.
Международният екип е изследвал над 10 000 метаболити в тъканите на хора, шимпанзета, макаци и мишки.
Повечето тъкани са следвали геномните промени, но само при мускулната тъкан има изпреварване.
Изследователите бързо махнали начина на живот като фактор, поставяйки макаците на диета с малко движения и тлъста храна. Но тук имало малка промяна, само в рамките на 3 процента.
Те наели баскетболни играчи и професионални планински катерачи за да се състезават в тестове за сила с шимпанзета и макаци. Атлетите можели да вдигнат половината от това, което вдигали нетренираните и отглеждани в затворени условия животни.
Въпреки всичко не може да се правят генерални изводи от изследването като този, че хората са пожертвали силата за сметка на разума. Все още не е ясно защо тогава животните имат по-голяма сила.
"Може би човешкият мускул се е адаптирал повече към издръжливостта, отколкото към силата", смята Роланд Робъртс, редактор в изданието PLOS Biology, където е публикувано изследването.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни