
Хората, които прекарват повече време пред екрана в леглото преди заспиване, са по-често съобщават за безсъние и загуба на съня, съобщи Би Би Си, позовавайки се на норвежко изследване, предава БТА. Авторите му са установили, че всеки допълнителен час екранно време е свързан с увеличение с 63 процента на риска от безсъние и с 24 минути по-малко сън.
Изследователите отбелязват, че са установили зависимост между прекараното пред екрана време и влошеното качество на съня, но не са доказали, че първото само по себе си е причина за второто.
Изследването е обхванало над 45 000 студенти.

Експертите казват, че оставянето на телефона преди лягане, правенето на нещо релаксиращо и установяването на рутина могат да помогнат за подобряване на съня.
Целта на авторите на изследването от Норвежкия институт по обществено здраве е била да проучат връзката между екранното време в леглото и моделите на съня. Те също така са се опитали да изследват влиянието върху съня на използването на социални медии в сравнение с други екранни дейности.
Специалистите са установили, че видът екранна дейност - гледане на филми или телевизия, проверка на социални медии, сърфиране в интернет и игри, изглежда оказва по-малко влияние от времето, прекарано като цяло във взиране в екрана.
"Не открихме съществени разлики между социалните медии и другите екранни дейности, което предполага, че самото използване на екрана е ключов фактор за нарушаване на съня", пишат изследователите в сп. Frontiers.
Джошуа Пайпър, специалист по съня в ResMed UK, казва, че изследването предоставя "повече ценни доказателства" за негативното въздействие от използването на електронни устройства.
"То краде както възможността, така и качеството на съня ви", каза той пред Би Би Си.

Макар че хората могат да се опитат да намалят въздействието, като регулират яркостта на екрана или използват нощен режим, Пайпър посочва, че предишни проучвания са показали, че именно скролването и работата с устройството могат да доведат до нарушения на съня.
Смята се, че безсънието засяга всеки трети човек във Великобритания.
Разстройството на съня е сред множеството проблеми, за които хората съобщават, като често обвиняват използването на телефона до късно през нощта и скролването.
Макар и да е обичайна практика, действителното влияние на използването на социални медии или скролването на онлайн съдържание в леглото върху физическото и психическото здраве остава предмет на спорове. Експертите все пак препоръчват хората да спрат да използват цифрови устройства малко преди да се опитат да заспят. Те също така казват, че установяването на рутина чрез лягане и ставане по едно и също време всеки ден може да помогне за подобряване на съня.

Благотворителните организации за психично здраве Mind и Rethink препоръчва хората да се опитват да правят нещо релаксиращо преди заспиване, като например дихателни упражнения, четене на книга или къпане, вместо да се опитват да заспят насила.
Специалистите също така препоръчват да се избягват кофеинът, алкохолът или обилните ястия преди лягане и да се правят леки физически упражнения. Хората също така трябва да се опитат да направят спалнята си по-удобна, доколкото това е възможно.
Авторите на настоящото изследване отбелязват, че е необходимо да бъдат извършени по-нататъшни проучвания по темата, включително по-дългосрочно наблюдение на моделите на съня.
Предишно изследване установи, че хората, чиято работа е свързана с продължително седене, са по-предразположени към проблеми със съня.
Още по темата
- "Ало, ало": някой звъни на контрабандист насред полицейска акция по залавянето му
- Училище във Варна забрани телефоните, успехът и дисциплината скочили, казва директорът
- Употребата на марихуана увеличава риска от инфаркт, инсулт и други сърдечносъдови заболявания
- Аталай: Няма риск ДПС-ДПС да спре да подкрепя управлението, Борисов да се информира
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни