30 британски граждани, заинтересовани да получат българско гражданство, се обърнали към посолството ни в Лондон, съобщи Блумбърг.
Граждани на Обединеното кралство не искат да се откажат от възможността да живеят и работят в ЕС. Те правят всичко възможно да получат гражданство на друга членка на общността. Блумбърг разговаря с представители на чужди мисии у нас. И много дипломатически представителства на държави от ЕС регистрират увеличаване на молбите за получаване на паспорт.
"Обикновено не получаваме такива искания от британски граждани. Тази тенденция започна след референдума", заявява пред агенцията вторият секретар на българското посолство Цветин Спасов.
Той има предвид референдума на 23 юни, когато британците, макар и с малко, решиха да излязат от ЕС.
Аташе на австрийското посолство казва, че в първите дни след референдума броят на телефонните обаждания и електронните писма за искане на гражданство е бил над 100 на ден. Броят на молбите за получаване на австрийско гражданство или на лична карта от страната през юли почти се е удвоил в сравнение с аналогичния период на миналата година.
В шведското посолство молбите за гражданство са нараснали седем пъти, като в седмицата на референдума се стигнало до 150 на ден.
В посолството на Полша обикновено постъпват средно по 100 молби за гражданство годишно, но само за първата половина на 2016 г. са били получени 116 молби. След референдума посолството е получило към 600 молби за гражданство.
Консулският отдел на посолството на Холандия е получил 10 пъти повече молби през първия месец след допитването.
Представителството на Ирландия е отчита ръст от 17% на молбите за гражданство.
Увеличаване на молбите има в консулствата на Финландия, Германия, Португалия, Чехия, Хърватия, Гърция, Словения, Словакия и Латвия.
Бумбърг посочва, че британци са подали „значителен” брой молби в посолствата на Унгария, Естония и Литва.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни