„Аз се страхувам не толкова от това, че Турция ще залее Европа, колкото от това, че България може да бъде залята“, коментира бившият министър на външните работи (2009 – 2013) Николай Младенов пред Нова телевизия. В момента Младенов е координатор за мирния процес в Близкия изток на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
Той коментира темата ден след като премиерът Бойко Борисов прие да занесе в Берлин посланието на Турция: Или изпълнение на споразумението за отпадане на визите, или мигрантска криза в Европа.
„Действията на премиера от вчера са абсолютно правилни. Трябва да се говори с Турция. Това изисква определени действия и от лидерите на европейските държави, но изисква и определени действия от страна на Турция“.
Бившият първи български дипломат очерта две задачи в момента – първата е да се разговаря много конструктивно и конкретно с Турция. Той припомни, че България има подписано споразумение за реадмисия с Анкара още от десетилетия.
„Рискът за България е да осигури не само изпълнение на споразумението (на ЕС) с Турция, но и да осигури ясна и категорична 100-процентова солидарност от ЕС с действията на нашата държава“, обясни Младенов.
Втората задача според него е в рамките на Европейския съюз да бъдат формулирани две политики – „за бежанската криза от Сирия, как помагаме на Турция, Ливан и Йордания, изработване на обща реадмисионна политика“.
„Не трябва да се превръщаме в център, който да приема бежанци отвън и те да изчакват тук дали и кога ще бъдат разпределени навън“.
Николай Младенов припомни, че на практика визите за част от турските граждани вече са свалени.
„Не се притеснявам от острия тон между Анкара и Брюксел. Компромис рано или късно ще бъде постигнат. Задачата е този компромис да не бъде за сметка на България“.
Според него в момента най-голямата опасност е именно за българо-турската граница, защото традиционният емигрантски натиск от Средиземноморието се е насочил през Балканите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни