Тъй като господин Борисов употреби думата "идиот" в сутрешното предаване (изказването на премиера бе по повод зрителско твърдение, че е "привикан" в Турция, б.р.), да изложим следните факти и след това да определим кой какъв е:
Съобщение от днес от вестник Ведомости:
"Консорциум Viva Telecom е готов да разгледа интересни предложения, ако се появят."
Става дума за предложение на трети страни да купят БТК или Виваком. Онзи ден сделката приключена, днес пак се продава.
Това означава, че новата група никога не е имала намерение да развива и управлява дългосрочно БТК, а да направи инвестиционен бизнес.
Дотук новина няма - такава беше схемата от ден първи.
Знае се, че целият цирк с "търга" с един основен и един подкрепящ играч бе нагласена сделка, одобрена от властта, в която не трябваше да участват други - за да не се вдигне цената на придобиване.
Нарочно ще Ви спестя конкретните имена на участниците и на компаниите...
Какви са параметрите - при заявен инвеститорски интереси от над 750 милиона евро на няколко от водещи американски и европейски инвеститори, "спечели" след "десетчасови наддавания" индивидуален участник с 330 милиона !?! Разбира се, няма документално свидетелство за това, че е имало компании с подобни предложения, защото те просто не бяха допуснати или по-точно бяха обезкуражени да участват.
Добре, но "спечелилият" няма такива пари. И тук в уравнението се включва банка, която да финансира схемата. Такава банка на Запад няма, тъй като на следващия ден ще я погнат регулаторите. Пък си е неуправляем репутационен риск.
Но за руската ВТБ проблем няма, още повече че вече е дала "проблемен" кредит и когато КТБ е потъвала, е отказала/или е била отказана да играе солидарно и да я спаси.
В последното действие ВТБ се оказва готова да кредитира сделката (както стана известно - кредитът е от 240 милиона евро, т.е. над 70 процента левиридж - !? - собствени към привлечени средства по сделката).
По тази схема много хора могат да попаднат в ролята на номиналния сега собственик. Рискът не е голям, защото са достатъчно много заинтересованите страни да дадат много повече - пазарът вече е удостоверил равнището на интерес. Ерго, рискът за ВТБ и за всички посредници не е голям, но комисионните/маржът са почти колкото е стойността на самата сделка.
Рискът във времето е между плащането на тези 330 милиона евро и получаването на по-високата сума от следващия собственик по веригата. Ако случайно има забавяне по веригата, ще трябва да калкулирате малко лихви, но в случая имате готов трети инвеститор.
Не се учудвайте - това се нарича голямо майсторство в инвестиционно банкиране - а всъщност си е най-обикновена схема, която ако е на по-ниско равнище, може да попадне под ударите на Наказателния кодекс, защото се реализира извън пазарните стандарти и при съмнителни непрозрачни правила.
Сега очаквайте да са развие бързо втората част от сделката - продажбата на следващия купувач. Това най-вероятно да е същият, който игра в първата фаза поддържащата роля.
Неговият интерес е, че ще получи БТК без нуждата от конкуренция на големи американски и европейски компании под пазарната цена, вероятно и той ще работи с чужди пари на чужди банки. При нормална и открита процедура инвеститорът от съседната ни страна нямаше никакъв шанс. Още веднъж същата схема със същия актив, от същите хора както по времето на правителството на Сакскобурготски.
Всички доволни, освен българската държава, българските данъкоплатци, а вероятно и потребителите на телекома, защото подобни схематици нямат много голям опит и посветеност на подобряване на качеството на услугата и на актива.
Вместо да вземем за себе си като държава, като данъкоплатци и като потребители максималното, което сега се разпилява между разни посредници - от българска и руска страна, като получим изцяло и обратно кредита отпуснат от КТБ плюс допълнителни ползи, които да попълнят масата на несъстоятелността, а оттам да се върнат средствата, който държавата даде чрез Фонда за гарантиране на влоговете на гражданите.
Но това не трябва да се допуска, защото изведнъж ще се окаже, че активите на фалиралата КТБ са стрували много повече, отколкото са били осчетоводени за целите на доказване на нейната несъстоятелност и ще лъснат схемите за нейното ограбване.
Ние обаче знаем, че няма никакъв шанс да се върнат в хазната дадените от държавата за обезпечаване на гарантираните влогове средства, тъй като масата на несъстоятелността като перспектива е нищожна спрямо осребрените активи.
Защо ли? Горната схема Ви обяснява?
Това е българския олигархичен капитализъм и капиталистите са ни такива - не чакайте да измислят нещо сами, да рискуват свои пари и да ни направят горди и щастливи с български аналог на Стийв Джобс и Илон Мъск. Да не ходим толкова надалеч - имаме си Кольо Фичето, Евлоги Георгиев, Димитър Кодоглу.
Това могат, за това са учили - далавера, издигната в ранг на инвестиционен бизнес.
Да живее родният футбол. Това е случайна вметка.
Кой е идиотът в схемата, господин Борисов?
Коментари
Добро утро... обаче само за някои.
Черпя бира :)
Още една бира за аналогично обяснение на "Когато КТБ е потъвала, ВТБ е била отказана да играе и да я спаси".
И не разбирам тайнствеността "ще Ви спестя конкретните имена" и "инвеститорът от съседната ни страна":
"Освен че лондонското VTB Capital де факто продава БТК, отново VTB, но основно в България, консултира един от кандидатите, които вече са заявили интерес." - септември 2015 "Някой да иска БТК?" в Капитал
"Тогава за компанията имаше интерес от още двама желаещи, от които единият с по-добра оферта, но и с изисквания да му се даде възможност реално да проучи придобивката си. Това беше Марк Шнайдер (собственик на европейския кабелен оператор UPC) заедно с американския фонд за дялови инвестиции CVC. Тяхната оферта, оценяваше БТК на 850 млн. евро, обаче така и не беше разгледана.
Така освен Спас Русев на търга остана само консорциумът между гръцката Olympia на основателя на веригата Germanos Панос Германос и американския хедж фонд Third Point. За наддаването имаше основателни подозрения, че ще е проформа - продавач, беше VTB Capital, а директор на клона на институцията в България е Милен Велчев - финансов министър в правителството на Симеон Сакскобургготски," - юни 2016 "БТК: На дни от продажбата" /Капитал/
На 30.08 просто се констатира, че "БТК вече е на Спас Русев" /Капитал/ и че "Основното обвинение на Косарев е, че Русев и Велчеви действат като подставени лица, а ВТБ в ролята едновременно на кредитор, продавач, консултант и купувач се опитва да го лиши от собствеността му."
Да, ВТБ в ролята едновременно на кредитор, продавач, консултант и купувач...
Ще "духа ли супата" С.Русев?
В резултат на това имаме „класическа вилица":
- ако собствениците поискат от БТК да предплати техните облигации, тогава българската компания ще се изправи пред неизбежен фалит, защото тя просто не разполагат с пари, за да ги изплати;
- а в същото време, мениджърите на ВТБ нямат право да издават нов заем за 240 милиона евро, тъй като в действителност не съществува необходимото обезпечение – нито под формата на акции 100% в БТК, нито под формата на акции на Interv на 100%."
из "Заради финансови машинации около БТК, Русия може да загуби 1 млрд. евро" във Фактор
апокрифна версия
- "Има един друг случай, който не може да не предизвика коментар. И той също е забулен в мистерия и тайнственост.
В краткия период, в който Корнелия Нинова е работила като следовател, случило се е да води разследването на отговорен служител в телекомуникационната компания БТК.
Делото бързо било претупано, после прекратено, а служителят на БТК – напълно оправдан. И съвсем неочаквано Нинова се озовала бързо на работа в БТК. Светкавично се сдобила с добра позиция в юридическия отдел, под ръководството, на кого мислите – на същият служител от телекома, когото тя е разследвала.
Каква невероятна и ”щастлива” случайност. Дали разследването на висшия служител от БТК не е трамплинът, който я изстрелва нависоко? Това е една от мистериите!
Корнелия Нинова вече е на върха на новата синя власт, едновременно с два „жезъла” в ръка.
Като представител на СДС, тя с ”младежки жар” поема огромния товар и на двата висши ръководни поста – да управлява като изпълнителен директор ”Техноимпекс” и да ръководи борда на директорите на „Техноимпортекспорт” – двете ”златни мини”.
Без да изпадаме в излишна мнителност, ще продължим да анализираме някои интересни събития.
По време на правителството на Жан Виденов, вицепремиерът Дончо Конакчиев е отговарял за БТК и като представител на държавата, водил преговори за нейната приватизация с Дойчебанк. За 25% от капитала на БТК България преговаряла за сума между 800 млн. и 1 млрд. долара, но сделката се провалила и то предимно по наша вина.
Не много след това, при управлението на Костов, вече срещу 67%, БТК е продадена за малко над 200 млн.долара. Тук коментарът е излишен.
Не е ясно, при продажбата на БТК каква е била ролята на разследвания от Нинова висш служител от правния отдел, но вероятно и той е участвал."
из http://razuznavane.com/?p=392
мокрица каза
Явно всичко във вашето
Milo,
ИДИОТЪТ
Нещо ми се губи Червения Доносник днес
Да е за първи път, ОК, ама то си продължава десетилетия.
мокрица каза
Поне имаш чувство за хумор :)))
Идиотът в схемата чете коментари от
мокрица каза
Ама наистина сме идиоти...
Е, вие нали скокнахте и викнахте?
Върнахте мафията на власт и й дадохте бонус 16 милиарда лева.
По-прости и тъпи от вас, скокливите и викливите в тая държава няма.
Червенков
Браво!
мокрица каза
Значи
Еее, василев, може ли така? Като си казал А, кажи и Б. Ето, например, как изглежда едно по-правдоподобно описане на "схема" - посочени са играчите, механизмите, сумите: http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=700&aid=15901
Василев само тегли локуми и общи приказки с крайна цел да каже "дългата ръка на Москва".
Доказателства - йок. Недомлъвки бол.
Слабо, некомпетентно и написано така, че да е граничещо с клевета, но не баш.
С една дума, хибридна манипулацийка.