"Царските конюшни" трябва да бъдат запазени като държавна собственост. Това заяви пред министърката на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Затова правителството ще пледира пред съда разваляне на сделката. Според Павлова, ансамбълът от сгради може да се нарече паметник на културата и затова трябва да остане публична собственост.
"Премиерът Бойко Борисов миналата седмица сезира прокуратурата относно сделката с "Царските конюшни" с три основни проблема, които бяха открити при направената от нас проверка. Първо - по отношение на процедурата като такава - Законът за държавната собственост дава едноличното правомощие на областния управител, когато става дума за прекратяване на съсобственост, защото ние тук нямаме типичната продажба като процедура", обясни Павлова.
Според нея, ако става дума за продажба, тогава трябвало да мине през правителството, Министерският съвет да одобри и областния управител да продаде съответния имот. По закон обаче губернаторът може самостоятелно да вземе това решение и да реализира сделката, както той е направил.
„Факт е обаче, че ние имаме притеснение по процедурата и по ценообразуването. Тук става дума за продажба само на терен, на земя, а върху нея има сгради държавна собственост, общинска собственост, както и частни сгради. Ние имаме категоричното негативно становище към единия от собствениците, например Министерството на земеделието и храните, това да се случи. Въпреки всичко сделката е реализирана”, каза Павлова.
Според нея трябва да бъде проверено ценообразуването.
„Според закона, в такава сделка трябва да имаме независима оценка по пазарни цени от лицензиран оценител. От 100% земята като държавна собственост някога във времето, в годините назад със заменки 16% от тази земя е собственост на частна фирма, която в последствие я препродава и до ден днешен - това е третият проблем - ние имаме неизяснен купувач. И за тези 16% се водят съдебни спорове и има висящи дела в съда. Ние нямаме ясно легитимиран собственик на тези 16%, който претендира да купи останалите - държавните 84%”, смята министърката.
Собствениците, които спорят за 16-те процента, самите са препродавали и купували тези 16% и по данните, които все още министерството събирало, цените там варирали между милион и половина и 16 милиона за 15%.
„Колко би следвало да струват 85% от държавния имот? Мисля, че числата го показват много ясно. Затова ние ще настояваме за съдебна експертиза и за независима оценка дали държавата не е ощетена и дали нямаме нарушаване на обществения и държавния интерес, продавайки 85% държавна земя за тази сума - 700 хиляди лева", добави Павлова.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни