45% от руснаците подкрепят връщането на закона срещу тунеядството, който ще направи безработицата незаконна в страна, твърди изследване на държавният Руски център за изследване на общественото мнение, съобщи в. Moscow Times.
Миналата година група депутати в Санкт Петербург предложиха връщане на отменения съветски закон за борба срещу тунеядството.
Така става напълно реална възможността в скоро време руснаците, които не работят в продължение на шест месеца, да бъдат изпратени на поправителен труд за срок от една година. Депутатите предлагат да бъде приета конституционна поправка, която да гласи, че трудът е задължение на всеки гражданин на Руската федерация.
После се появи и идеята да се налага данък на безработните - тя ще бъде предложена днес от вицепремиерката Олга Голодец. В новия закон пише, че работоспособните безработни трябва да плащат за употреба на социалната инфраструктура. Определени групи като ветерани и майки с деца под тригодишна възраст са изключени от таксите, съобщи РИА Новости.
45% са съгласни и с двете предложения и считат принудителния труд за адекватно наказание. Според тях трябва да се наказват тези, които "нямат добра причина" да са без работа. Какво точно е "добра причина" все още не е ясно.
Много депутати от Руската дума се отнасяха скептично към инициативата, но тя явно набира сила. Главният им аргумент е, че при днешното равнище на безработица в Русия не винаги човек може да си намери работа.
21% от руснаците обаче определят безработните като "паразити".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни