Комисията за защита на конкуренцията обвини шест вериги бензиностанции в картел и незаконно договаряне на цени. Това са „Лукойл България“, „Еко България“, „Шел България“, „ОМВ България", „Нис Петрол“ (собственост на "Газпром") и „Петрол".
Антимонополният орган предяви към дружествата твърдения за извършено нарушение по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията и чл. 101 от Договора за функционирането на Европейския съюз. То се изразява в забранено споразумение и/или съгласувана практика за обмен на ценова информация и провеждането на обща ценова политика.
Шестте вериги са обвинени и в обмен на информация за реализирани обеми продажби (пазарни дялове) и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество. Това поведение има за цел да ограничи конкуренцията при търговията на дребно с бензин и дизел.
Преките загуби - отнетият от обществото текущ доход в резултат на де факто картелните цени на горивата в България от октомври 2012 г. насам надхвърлят 3 млрд. лева. Това се казва в сигнал до президента, председателя на Народното събрание и премиера, изпратен през февруари 2016 г. от Инициативен комитет "За справедливи цени на горивата". В него се настояваше ДАНС заедно с международен екип да направи проверка на пазара на горива в страната.
Производството от страна на КЗК бе образувано на 25 февурари т. г. след направен секторен анализ на пазара на горива на дребно и самосезиране на комисията за евентуално забранено споразумение и/или съгласувана практика. Тогава бе съобщено, че ще бъдат проверявани 7 вериги бензиностанции - обвинените шест плюс "Ромпетрол България", както и рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас".
Същия ден премиерът Бойко Борисов поздрави КЗК, че "най-сетне са излезли с решение, което до голяма степен е в унисон със съмненията, които имахме и ние".
По-късно като страна в проверката бе привлечена и Българската петролна и газова асоциация (БПГА), в която членуват всички 7 дружества и чийто председател е Валентин Златев, генерален директор на "Лукойл България".
"Сдруженията на предприятия от типа на БПГА по правило създават благоприятна среда за възникване на контакти между членовете й. И е доказано в практиката на КЗК, че са често срещана платформа за изграждане на картелни практики", обясняват от КЗК
В последните месеци екипи на КЗК са извършили поредица проверки на място в офисите на основните дистрибутори на горива на дребно. Въз основа на направения икономически и правен анализ, комисията счита, че действията на горепосочените дружества са нарушение.
Установяването на сътрудничество и единодействие между посочените фирми води до елиминиране на конкуренцията, което премахва естествените механизми на свободния пазар и въздейства неблагоприятно върху икономическата среда и интересите на обществото, казват от комисията.
Определението на КЗК не подлежи на обжалване. Ответните страни имат право на достъп до материалите по преписката и право в срок от 30 дни да представят писмени възражения и да поискат да бъдат изслушани от комисията в открито заседание във връзка с предявените твърдения.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни