В България има 102 държавни находища на минерална вода, чийто дебит е близо 3800 литра на секунда. За различни цели се усвояват не повече от 18% от ресурсите.
Това съобщи министърът на околната среда Ивелина Василева на форум за новия Закон за концесиите, организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и сп. "Икономика".
С цел по-добро използване на ценния воден ресурс, министерството стартира пилотна програма, по която ще предоставя до 50% безвъзмездно финансиране на общински проекти, свързани с експлоатацията на находищата на минерални води.
Местните власти ще бъдат подпомогнати в изграждането и поддръжката на разпределителна и довеждаща инфраструктура до изворите.
Ще се стимулира и ефективното използване на находищата за развитие на балнео и спа туризъм, спортни дейности, оранжерийно производство и отоплението на общински сгради с геотермална енергия. Държавата планира да поеме и плащането на лихвите по кредити, които общините изтеглят за целта.
„Искаме да дадем възможност на общините да стимулират местната икономика, да привлекат инвеститори, да развият специфични дейности с голям потенциал“, каза министър Василева.
Държавата е предоставила 63 находища на минерална вода на 42 общини за период от 25 години. Отделно кметствата разполагат с 37 свои находища. До този момент обаче не се отчита особена активност от страна на местните власти. Регистрирани са само 8 концесии, дадени от общини, обясни Ивелина Василева.
При държавните находища действащите концесии са петнайсет.
Концесионните приходи от минерални извори за периода 2000-2015 г. са близо 31 млн. лв., като само за миналата година са близо 5 млн. лв, допълни екоминистърът.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни