В България предстоят предсрочни парламентарни избори. И има само две неизвестни, шегуват се някои - кога ще е датата на вота и с кой номер в бюлетината ще се яви главният прокурор Сотир Цацаров. Проблемът е, че това не е само виц. В дните след изборите за президент дневният ред се диктува от едно-единствено място - от кабинета на обвинител номер едно. От там идват новини за обвинени настоящи и бивши министри, идват призовки за разпити на абсолютно всички членове на правителството в оставка, идват и изцяло политически коментари за събитията в страната. Това се случва на фона на пълния блокаж във Висшия съдебен съвет, който не смее дори да намекне, че главният прокурор понякога върши и не толкова брилянтни неща.
Точно тази седмица бившият зам.-председател на Народното събрание Христо Бисеров, наричан „сивия кардинал“ първо в СДС, а после и в ДПС, се доближи до окончателното си оправдаване. Същото се случи по-рано и с Цветан Цветанов. Както казва съдът - защото прокуратурата не е предоставила убедителни доказателства. Така е с всеки политик, който шумно е привикван в следствието. Не е трудна прогнозата как ще завършат и новите случаи.
Под строй на разпит
Трима бивши министри на енергетиката - двама от БСП и един от ГЕРБ, получиха обвинения малко преди изборите във връзка с проекта за АЕЦ „Белене“. Нормално е да бъде потърсена отговорност за прахосаните милиарди, но има най-малко два проблема - прокуратурата вече е проверявала всички документи без да открие нарушения, а вторият проблем е, че министрите не могат да носят отговорност за политически решения или действия на държавни фирми. Тук прогнозата също е лесна. И е ясно, че българите няма да получат справедливост.
Прокуратурата обвини и двама настоящи министри - Петър Москов и Николай Ненчев. Министърът на здравеопазването е обвинен заради дарени от Турция ваксини, тъй като - според прокуратурата - „не са изпълнени законовите процедури по издаване на разрешение от Изпълнителна агенция по лекарствата", а освен това са „настъпили значителни вредни последици“. И понеже решението за приемане на това дарение е взето от правителството, прокуратурата призова всички - абсолютно всички - на разпит, начело с премиера в оставка и министрите му. Министърът на отбраната пък бе обвинен, защото давал указание да не се изпълнява договорът с Русия за ремонт на български изтребители.
И много, много политика
Според бившия правосъден министър Христо Иванов, взимането на „заложници“ от различни политически сили (без ДПС) има за цел да асистира при подреждането на следващата управленска конфигурация. Съдът, разбира се, ще прецени дали има доказателства за извършени престъпления, но още преди това прокуратурата започна да изпраща политически послания. Говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че „намаленият нальот на летците е довел военновъздушните сили до колапс“. Но не е работа на прокуратурата да преценява състоянието на авиацията. Здравният министър пък можело да бъде обвинен още през септември, но прокуратурата преценила да го направи след изборите. А защо други политици бяха обвинени преди изборите? Пак по думите на говорителката, Москов създал „недоверие в авторитета на Министерство на здравеопазването”. В серия от социологически проучвания доверието на българите към прокуратурата не надхвърля 6%. Някой беше ли обвинен за това?
Тоталната безконтролност на главния прокурор и господстващото му положение спрямо основни части от съдебната система са отдавна констатирани проблеми. 204-ма депутати от сегашното Народно събрание послушаха прокурора и отхвърлиха първия опит за промяна на това наследство. Сега по тази тема вече не се говори. Говори се за референдума, иницииран от „Шоуто на Слави“. Шоуто на Цацаров обаче е доста по-интересно, макар че двете всъщност не се конкурират - главният прокурор призова въпросът за мажоритарния избор на депутати да влезе в Народното събрание.
Цялата картина много напомня на първите месеци от 2013 година. Тогава българите отново щяха „да сменят политическата система“. Тогава Сотир Цацаров отново „разследваше“ енергетиката. Тогава отново демонстрираше активност... После дойдоха на власт БСП и ДПС, а месец по-късно избраха Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Текстът е от Дойче веле.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни