За първи път от 2008 г. ОПЕК успя да се договори за ограничаване на нивото на добив на петрол, което доведе до покачване на цените на петрола от сорта "Брент" до над 50 долара за барел.
Никой не разчиташе, че участниците в конференцията във Виена ще могат да стигнат до споразумение. И въпреки това 14-те страни, членуващи в ОПЕК, а също така Русия успяха да се договорят за намаляване на обемите на добивания петрол.
Споразучението влиза в сила на 1 януари. Както каза шефът на организацията - катарският министър на енергетиката Мохамед Салех ал Сада, от този момент дневно ще бъдат добивани по 32,5 барела петрол - с 1,2 милиона по-малко, отколкото сега.
"Пазарът отново трябва да стигне до равновесие", изтъкна министърът.
Русия ще трябва да намали обема на добив с 300 000 барела дневно.
Заедно със стремителния скок на цените на петрола позициите си укрепиха както валутите, така и ценните книжа да държавите износителки. Така рублата скочи с 1,7 на сто.
"ОПЕК е жива и принуждава другите да се съобразяват с нея", заявява анализаторът Нийл Уилсън от ETX Capital.
Експертите се съмняваха преди всичко в постигането на споразумение между две от най-важните страни, добиващи петрол - Саудитска Арабия и Иран. До последния момент тези два отдавнашни конкурента водеха непримирим спор за квотите на добив.
В крайна сметка саудитците заявиха, че са готови да приемат специалните условия на Иран, предвиждащи разрешение да увеличаване на добива въпреки постигнатите договорености. Техеран бе принуден да намали производството заради западните санкции.
Постигнатите договорености означават в определен смисъл не преодоляване на отдавнашното съперничество, а по-скоро рязък завой от започналата през 2014 г. по инициатива на Саудитска Арабия политика за наводняване на пазарите с петрол. Целта на тази стратегия бе изтласкването на новите конкуренти - на първо място американските компании за добив на шистов газ. От този момент дневният обем на нефтодобива скочи с 13 на сто, до 34 милиона барела. В резултат се случи стремително падане на цените на петрола, което се отрази на традиционните нефтопреаботващи страни.
Затова потребителите можеха да се радват на падането на цените на горивото и за отопление. Сега обаче времената на свръхевтиния петрол изглежда, останаха в миналото.
На ОПЕК ѝ предстои истинска проверка за стабилност. Страните ще трябва не само да се придържат към квотите, но и да продължат да намаляват нивото на добива, ако конкурентите в бъдеще добиват повече петрол.
------
* Авторът е завеждащ икономическия отдел на германския вестник "Ди Велт", където е публикувана статията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни