В социалните мрежи споровете между "патриотите" и "западняците" отдавна са ежедневие. Ако едните кажат, че всичкото зло идва от Запада, другите непременно ги питат дали са готови да се откажат от американския си смартфон или от холивудските продукции. Аргументът изглежда железен, но той не поставя точка на нито една дискусия. "Патриотите" не съзират никакво противоречие между своя американски начин на живот и антизападните лозунги. Нещо повече дори. "Патриотите" понякога май даже са прави.
Единството на противоположностите
Човек не бива да възприема буквално представката "анти". Защото руските настроения срещу Запада спокойно могат да бъдат наречени и прозападни. Да, формулата за диалектическото единство на протовоположностите отдавна излезе от мода, но ние имаме работа именно с нея. Разбираемият и култивиран години наред от руската пропаганда образ на "лошия Запад", където в промеждутъците между гей-браковете европейците се сблъскват с обезумели от безнаказаност мигранти, изобщо не поставя под въпрос западните ценности. Тъкмо напротив - в тази координатна система именно руските изобличители на "гейропа" се чувстват като последните защитници на исконните ценности на Европа и Америка.
Ако гледаме на Запада с очите на руските телевизионни зрители, ще разберем, че той преживява сериозна криза - духовна, политическа и каквато и да била още. Но това не променя факта, че руснаците са свикнали да обичат Америка и Европа. Лозунгът на Тръмп "Америка преди всичко" се превежда лесно на руски. А образът на "старите САЩ" е близък и понятен в съвременна Русия. И понякога изглежда така, сякаш руските политически администратори копират именно от американското минало сегашното ускорено култивиране на най-консервативна духовност. Днес Русия много прилича на Алабама от 1950-те години. А сравненията с Европа от 1930-те вече станаха толкова неловки, че дори не е удобно да се повтарят. Все пак трябва да се запитаме дали са възможни антизападни настроения в една страна, която сама възпроизвежда най-ярките черти на Запада, макар и не на най-съвременния Запад?
"Ние сме като вас"
Как изглеждат истинските антизападни настроения - това ни показва вече в продължение на години т.нар. "Ислямска държава". На фона на нейните действия е направо абсурдно да се говори за антизападни настроения в Русия. Руското "антизападнячество" не цели унищожението или покоряването на Запада, а по-скоро търси неговото признание. Тази потребност се вижда и в най-яростните външнополитически изявления на Владимир Путин, и в прессъобщенията на външното министерство, а и в скандалните токшоута. Логично е да разглеждаме всички руски упреци по адрес на Европа и Америка именно като проява на това странно западно поклонничество под мотото "Ние сме същите като вас".
Показателно е, че така звучи и най-честият аргумент в отговор на всяка критика по отношение на руската вътрешна политика. Да вземем например понятието "чуждестранни агенти". Та то е извадено от западната практика. А руската полиция, която разгонва демонстрации? Но защо не видите как действа полицията в Европа и Америка? Изтезания в руските затвори ли? А Гуантанамо? Ако съветската система беше максимално идеологизирана и последователно се отнасяше към себе си като към алтернатива на целия свят, то Путинова Русия няма такива амбиции.
Тя не предлага никаква алтернатива. Даже не се и опитва. Тя самата се възприема като част от Запада и диапазонът на нейните претенции към него се разпростира между "Ние сме същите като вас" и "Те загубиха техните ценности, а ние ги съхраняваме".
Според най-новото социологическо проучване, 71 процента от руснаците поддържат сближаването със Запада. Проучванията обаче не са важни. Експертите винаги могат да ги нагласят, както им е удобно. А иначе: в Русия винаги ще има толкова прозападни настроения, колкото и антизападни. И всички те са обусловени от факта, че постсъветска Русия все още не е открила себе си нито в света, нито в собственото си съзнание.
Текстът е от Дойче веле.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни