1700 полицаи гарантираха реда в новогодишната нощ в Кьолн. Те не допуснаха да се повтори кошмарът от миналата година – стотици сексуални посегателства срещу жени, кражби и обири. 190 души не бяха допуснати на получилия мрачна известност площад между Централна гара и катедралата, 92-ма бяха временно задържани, 27 все още са в ареста. Срещу 10 от тях има постъпили жалби за сексуални посегателства, но без да се е стигнало до изнасилвания.
Съобщение на полицията в туитър навръх Нова година обаче разбуни духовете в цяла Германия:
“В момента на Централната гара се проверяват няколкостотин Nafris. Очаквайте информация.”
Що е то Nafris? Съкращение от “северноафрикански опасни престъпници”.
Първа изля гнева си шефката на “зелените” Симоне Петер:
“Не можеш да проверяваш близо 1000 души единствено заради това как изглеждат и някои от тях да бъдат арестувани. Напълно неприемлива е обидната квалификация “северноафриканци.”
Контрира експертът по вътрешни работи на баварския Християнсоциален съюз (ХСС) Щефан Майер. Мерките срещу хора от Северна Африка нямали нищо общо с дискриминация. Униформените са си свършили перфектно работата и не са допуснали да се повтори трагедията в Кьолн от миналата Нова година.
На подобно мнение е и генералния скеретар на ХСС Андреас Шойер:
“Който не иска проблемите да се назовават с истинските им имена, то той не се е поучил от новогодишната нощ преди година. Не бива да допускаме някакво си кухо мултикулти да се превърне в риск за сигурността на населението ни.”
Шефът на полицията в Кьолн Юрген Матис изрази съжаление за дадената публичност на понятието Nafris. Това бил работен израз сред самата полиция и не бивало да се разпространява в публичното пространство. В никакъв случай обаче не ставало дума за расизъм.
Същевременно Матис защити действията на подчинените си, които са извършвали стриктни проверки. На 31 декември в Дирекцията на полицията в Кьолн е пристигнало съобщение от Федералната полиция, че изключително агресивни групи от мигранти от държави от Северна Африка пътуват с влакове към Кьолн.
“Точно заради опита ни от миналата новогодишна нощ, но и от опита ни при поредица полицейски акции бяхме абсолютно наясно кои лица трябва да бъдат проверявани. Това не бяха възрастни мъже с прошарени коси, нито млади блондинки. При една такава ситуация, когато хиляди едновременно пристигат на Централна гара, то полицията е длъжна да взима незабавни решения.”
Ралф Йегер, вътрешният министър на федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия, на чиято територия се намира Кьолн, също оправда полицейските действия в града:
“За съжаление добрата работа на полицията се засенчва от дискусия около публикуваното в туитър.”
Използваното понятие Nafris не било оригинално, но не си струвало гнева.
Думата взе и Ернст Валтер, вицешеф на полицейския синдикат: “Това е съкращение от северноафрикански опасни престъпници и в никакъв случай не е расистко понятие, нито ругатня. Когато един северноафриканец е заподозрян в готвено престъпление, то той е Nafri.”
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни