Европейският съюз ще финансира строежа на лагери за интерниране на мигранти в Беларус, съобщава берлинският всекидневник “Тагесцайтунг” (“ТАЦ”).
Изданието твърди, че разполага със съответния документ на Европейската комисия, предназначен за вътрешно ползване.
В него е записано, че през близките години на Минск ще бъдат преведени 7 милиона евро за строеж на така наречените “Migrants Accomodation Centers”.
Предвижда се въпросните центрове за мигранти да бъдат два вида – отворени и от затворен тип, твърди изданието. Мигрантите, настанени в тези от затворен тип, де факто ще са като в арест, преди Беларус да ги експулсира или сами да пожелаят да се отправят към родината си.
Парите за строежа са от Европейската програма за добросъседство (ENI) и ще бъдат превеждани на Беларус от 2017 до 2020 г. Осъществяването на проекта е възложено на Международната организация по миграцията (IOM), пише още “ТАЦ” и посочва, че капацитетът на въпросните центрове ще е между 30 и 50 места.
Те ще отговарят на най-високите европейски и международни стандарти, се посочвало в документа.
Така например се предвиждало изграждането на отделни помещения за жени, девойки или семейства. За всички ще е гарантирано здравно обслужване, включително оказване на помощ от психолози.
В центровете ще се настаняват предимно бежанци и мигранти, които подлежат на връщане още от границите на ЕС или на експулсиране от държава от съюза.
Според плана на Брюксел ставало дума за три категории мигранти, които ще се настаняват в лагерите в Беларус – бежанци от Украйна, Сирия и такива, които заради икономическата криза бягат от Русия и търсят работа в държави от ЕС. В действителност ставало дума предимно за чеченци.
От документа на ЕК не ставало ясно какъв ще е делът на лагерите от затворен тип. Нямало и яснота кои бежанци ще бъдат интернирани и кои ще могат да се придвижват свободно.
Във въпросните центорве трябвало да се набира информация за бежанците и тя да се подава на европейската гранична служба Фронтекс.
База за пакта с Киев са преговори по три споразумения между ЕС и Беларус по миграцията, които са пред приключване, посочва “ТАЦ”. Едното предвижда облекчения за граждани на Беларус при влизане в шенгенското пространство. Второто – така нареченото “партньорство по мобилността”, касае облекчаване на процедурата по издаване на работни и студентски визи.
“Третото споразумение, което Брюксел е договорил с диктатора Лукашенко, е насрещна престация (правото на кредитора да иска осъществяване на дължимия резултат - б.р.) за другите две – споразумение, по силата на което Беларус се задължава да приема обратно бежанци, които от нейна територия са пристигнали в държави от ЕС”, пише всекидневникът и уточнява, че точно по тази точка преговорите буксуват.
Цитиран е ръководителят на отдел от външно министерство в Минск Игор Фсенко. Той е заявил, че в момента страната му не била готова да поеме ангажименти по реадмисия.
Да припомним, че през февруари миналата година ЕС взе решение за вдигане на санкциите срещу Беларус. Мярката беше подложена на остра критика от страна на опозицията в страната, управлявана от последния диктатор в Европа – Александър Лукашенко.
Беларус граничи с три държави-членки на ЕС, Полша, Литва и Латвия, припомни днес Мая Коциянчич, говорителка на Европейската служба за външно действие. От миналата година ЕС официално партнира с Беларус за по-добро управление на миграционните потоци и подписана двустранна декларация за това, каза тя.
"Има (европейска - б.р.) програма за подкрепа в областта на миграцията, която наистина предвижда 7 милиона евро от Европейския инструмент за съседство, финансов инструмент, който използваме за страните от Европейската политика за съседство", каза Коциянчич. "Тази политика цели да подпомогне беларуското правителство в развиването и прилагането на пълноценна стратегия за управление на нелегалната миграция в сътветствие с международните стандарти, която би засилила спазването на човешките и основните права... В доплънение проектът ще финансира строителството, или по-скоро реновирането на някои временни центрове за настаняване на мигранти".
Те ще бъдат администрирани от министерството на вътрешните работи и трябва да отговарят на най-добрите практики при пълно спазване на международните стандарти, добави говорителката.
Беларус е определяна като "последната диктатура в Европа". Тя не членува дори в 47-членния Съвет на Европа.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни