Кратък, 4-минутен анимационен филм отпреди 15 години, отново набира популярност в интернет. Може би защото през 2002-а още нямаше социални мрежи. А може би и защото всеки арт ценител с удоволствие ще се срещне с героите на този „Кунст бар“ – и ще подложи на тест познанията си за съвременното изобразително изкуство (и някои по-стари майстори). Пък и никога не е късно да обърнем внимание нещо хубаво.
Историята е красива, странна и класическа: един човек влиза в бар, поръчва си питие, после още едно и накрая… открива изкуството. Което е опияняващо, макар и малко страшно понякога.
Филмът (също както и заведението) се казва Kunst bar (kunst е немската дума за изкуство) и в този бар оживяват прочути творби на прочути художници като Матис, Танги, Шагал, Клее, Дали, Полък, Морисо, Пикасо, Грос и Йеронимус Бош – за да споменем само тези, чиито имена са изписани в менюто. Но в бара има и доста други.
Филмът е направен от Стив Уайтхаус, част от група канадски аниматори, базирани в Торонто, които се наричат The Petrie Lounge. През 80-те и 90-те Уайтхаус е правил по-традиционна анимация за филми като „Бийтълджус“, но през 1999 г. открива флаш анимацията и става един от нейните пионери в телевизията.
Но популярността му сред почитателите на това изкуство не идва от телевизията, а от поредица кратки филмчета, наречена Mr. Man, в които героят е неговорещ, но мигащ триъгълен човек, и неговото трикрако куче. С Mr. Man Уайтхаус печели няколко международни награди и номинации и влиза в авангарда на съвременната флаш анимация.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни