Какво щеше да е ако ги нямаше магазините? Без супер, хипер и техномаркетите, без молове и магазини по "Витошка". Звучи странно и почти невъзможно, а само преди 100-ина години е било нещо напълно нормално. Пазарния ден е бил само един, а до най-близкия пазар често се е пътувало няколко часа. Искаш храна - отглеждаш си я, нови обувки или дрехи - правиш си. Не е ли трудно, как се е случвало? Отговори на тези въпроси може да получите в китното селце Звездец, сгушено в планината Странджа. Там се намира една от малкото работилници за обработка и боядисване на вълна.
Един позабравен, но не напълно изчезнал занаят е успяла да съхрани и да превърне в бизнес усмихната Керка. Тя ни посреща на прага на работилница "Златното руно", където прави дрехи, сувенири и аксесоари, точно както са ги правили нашите баби. На ръка, по стари технологии и с автентични инструменти. Районът на Странджа е известен с развитото овцевъдство, и въпреки че броят на стадата е намалял, то си остава поминък за доста от местните хора. Вълната е в изобилие, а от нея може да се направи какво ли не - от чорапи, чанти и шапки до цветя, сърца, украшения за Коледа и Великден, и дори детски играчки.
Преработването на вълната е дълъг процес, който започва от изваряването ѝ в гореща вода. След почистване се суши и разчепква, което трябва да я направи по-пухкава. Това се повтаря и върху дарак, където на ръка се разскубва окончателно и се отстранява по-некачествената вълна. Докато изглежда като големи пухкави кълбета, по никакъв начин не подсказва, че ще бъде материал за облекла. За да се превърне в прежда, вълната се преде и намотава върху вретено и хурка, а получените нишки се усукват.
В работилницата на Керка вълната се брагри само с естествени бои от растителен произход. Растенията в Странджа дават чудесни цветове на преждите - от класическите сиво и черно до нежно розово и наситено виолетово. На тавана в багрилницата са окачени билки и кори от дървета, които цветове се извличат чрез сваряване. Керка се надява, че ще предаде и на по младите съхранения занаят. Симпатичните баби, които й помагат се шегуват, че младите хора боледуват заради разголени дрехи. Според тях вълната пази и топло, и хладно, а естествените ѝ цветове успокояват.
На практика от растителните бои може да се получат всякакви цветове. Червеното е от кори на брош, розовото от еньовче, зеленото от бръшлян, жълтото от смрадлика, кафявото от орех, виолетовото от бъз, а черното от елша. Елшата е много характерна за Странджа, а местните вярват, че вълната боядисана с нея пази от болести.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни