Учени откриха повече за произхода на живота на планетата ни в слоеве канадски кварц, съобщи Engadget.
Става дума за фосилизирани бактерии, които са живеели върху желязо. Най-малкото предположение за възрастта им е 3,77 милиарда години - малко по-стари от друг фосил, открит миналата година в Гренландия.
"Нашето откритие подкрепя тезата, че животът се е зародил от горещите "отдушници" по морското дъно малко след формирането на планетата", обяснява Матю Дод от Лондонския университет. "Тази бърза поява на живота на Земята съвпада с други доказателства за наскоро открити седиментни могили на 3,7 милиарда години, оформени от микроорганизми."
За да се потвърди, че следите в кварца са от биологичен произход, учените са прекарали много време, оглеждайки оформените тръби и нишки.
"Хематитните структури имат същите характеристики като на оксидиращите желязо бактерии, които откриваме близо до хидротермалните "отудшници" днес и се откриват до графит и минерали като апатит и карбонат, които са открити в биологичен материал като кости и зъби, и са често свързани с фосили", обяснява публикацията.
Изследователите смятат, че това откритие може да ни насочи и в търсенето на извънземен живот и че ако темповете на развитие са близки, "очакваме доказателства за живот на МАРС отпреди 4 милиона години".
"Ако ли не, Земята може да е била специално изключение", пише в статията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни