Липса на каквато и да е необходимост детето да бъде поставяно под пълна упойка, отсъствие на антидота Дантролен, който задължително трябвало да е наличен, плюс неадекватност на лекарския екип, който два часа е оставил детето да агонизира в частната клиника, без да го приведе в "Пирогов".

Това е картинката, която днес прокуратурата описа относно смъртта на 14-годишно дете в клиниката на депутата от предния парламент и сегашен кандидат за народен представител - стоматолога д-р Валентин Павлов. Сотир Цацаров днес поиска от ЦИК имунитета на стоматолога, който е и водач на листата на Реформаторския блок в Перник, а съпроцесници ще му бъдат анестезиоложката в семейната им клиника и съпругата му - д-р Павлова в качеството й на собственик.

За капак - после явно се е задействала прословутата лекарска омерта и отникъде не са сигнализирали, че има такъв случай - за дете, починало при странни обстоятелства в рамките на 3 часа.

"Факт е, че 3 месеца никой не е уведомил прокуратурата за този инцидент – смърт на 14-годишно дете", каза днес на пресконференция говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Дори тя лично чела в медиите за инцидента и си мислела, че СГП със сигурност го работи. Прокуратурата също е можела да се самосезира по медийните публикации, но очевидно и това не се е случило тогава.

Какво става на фаталния 14 юни?

Момченцето, което постъпва в едната от софийските клиники на "ЕО дент"  на 14 юни, има нужда от интервенция на долната челюст. Решението да се постави детето под пълна упойка е взел самият д-р Павлов, заедно с майката. Експертизите, направени от разследващите гласят, че нито детето се е водило рисково, нито е било необходимо да се постави под пълна упойка, за да се извърши тази операция.

"Не само, че не е била налице необходимост, а д-р Павлов не е извършил стандартната процедура - консултация с педиатър, не е извършено лабораторно изследване, не е извършено ЕКГ и така е поставено от анестезиолога под пълна анестезия", каза днес Румяна Арнаудова.

Никой не е знаел обаче и не е могло да бъде предвидено, че детето страда от генетично заболяване, което е било провокирано от пълната упойка.

Използвана е упойката Севоран. Когато се поставя тази анестезия, Изпълнителната агенция по лекарствата изрично е вписала утвърдено предупреждение, че е възможно тази упойка да провокира генетичното заболяване, което е и станало в настоящия случай.

Освен от изпълнителната агенция и в листовката на самото упойващо средство пише, че в рамките на 15-20 мин. след появата на сипмтомите следва да се приложи антидотът, който не е бил наличен в клиниката на д-р Павлов.

"Според вещите лица, ако се приложи антидотът, който за съжаление не е бил наличен в "ЕО дент", смъртността е до 5 %. Ако не се приложи, смъртността е 100 %", обобщи днес Арнаудова.

Детето е отведено в "Пирогов" цели два часа, след като е изпаднало в състоянието, сочещо на предстоящата му смърт, твърди прокуратурата. То е проявило "като по учебник" всички симптоми, показани в листовката на Севорана за генетичното заболяване Малигнена хипертермия - тахикардия, много ниско кръвно и др.

"Налице са поредица от грешки, които сме описали – според вещите лица и от тримата лекари. И една от тях е неизвикване на екип на Спешна помощ, а е извикана частна линейка – това означава един лек автомобил. В този лек автомобил няма животоспасяваща апаратура и няма никакви медикаменти, които да се приложат евентуално до транспортирането в "Пирогов", констатира Арнаудова.

Предотвратяването на смъртта на детето е било възможно в случай на адекватност на медицинския екип, правилното приложение на антидота и своевременно изпращане на детето в "Пирогов", категорични са от прокуратурата.

Когато Дантроленът е приложен в "Пирогов", просто вече е било твърде късно. Затова и в 17.05 ч. лекарите от института за спешна помощ са констатирали смъртта.

Освен това, особеното при този препарат е, че не се произвежда у нас има кратък срок на годност и е на висока стойност. Независимо от това, задължение на собственика на клиниката е да го има, каза Арнаудова. Затова и обвиняема е д-р Павлова, която преди е била съдружник с мъжа си, но откакто той е депутат - тя е собственикът, който е бил длъжен да го осигури.

Не е предложено на майката да отиде в друга клиника, не е обсъдено с нея, няма обсъждане и с педиатър.

Развръзката - един баща чака някой да го разпита...

Цялата работа се е забавила, защото през цялото време след инцидетнта бащата чака някой да го разпита. Той не можел да повярва, че никой не работи по случая. Затова и подава сигнал в СГП през септември - 3 месеца след смъртта на сина си.

"Чакал е да получи призовка, затова е подал сигнала късно - каза днес Арнаудова. - Сега са разпитани множество свидетели, изискана е документация, извършена е съдебно-медицинска експертиза в края на февруари. На финала сме на това досъдебно производство"

Тя описа бащата като "просто един човек, чието дете е починало 3 часа, след като е влязло за нещо безобидно в една зъболекарска клиника". И който накрая се е запитал - защо никой не го търси за нищо.

"И вие, които отразявате такива работи, знаете, че когато в "Пирогов" има такъв случай, обикновено се уведомява дежурен прокурор. Такова уведомяване не е имало - допълни Арнаудова.

"Имаме грубо нарушаване на медицинските стандарти, неизпълнение на задължения по закон, неправилно лечение, неправилна терапия, която е причинила смъртта на детето."

Двете подсъдими дами са с мярка за неотклонение "подписка", а следствието чака решението на ЦИК за имунитета на Павлов, за да продължи.