От дълго време се знае, че странните голи къртичести плъхове издържат с по-малко кислород - все пак живеят изцяло под земята в големи колонии в Африка. Учени обаче откриха, че грозноватите гризачи са много по-впечатляващи от очакваното и могат да изкарат часове в среда с много ниско съдържание на кислород, и дори да оцелеят 18 минути без никакъв.
В първият си експеримент екипът от Университета в Илинойс, САЩ, оставя група плъхове на 5% кислородна атмосфера, която би била смъртоносна за човека или обикновените лабораторни мишки. В нормалната атмосфера съдържанието е 21%. Това обаче не направило никакво впечатление на голите плъхове, дори в продължение на 5 часа.
Голите и слепи животни, за разлика от истинските къртици, например, живеят в големи групи - от около 300 екземпляра. А храната им включва подземни грудки, подобни на картофите, които обаче не се срещат често и на едно място. За да оцеляват, те трябва да работят заедно и да търсят и споделят храна в голям обсег под земята. Логично много плъхове накуп би трябвало да хабят много кислород и да генерират много въглероден диоксид.
Има няколко метода, по които гризачите постигат това да живеят почти без кислород, обяснява водещият изследването, професорът по невробиология Томас Парк. Първо, подобно на други бозайници в такава среда, те намаляват сериозно темповете на сърцето си и скоростта на дишането си, както и активността си. Поначало метаболизмът им е бавен, в сравнение с повечето бозайници.
Друго, което спестява много енергия, а следователно и кислород, е фактът, че голите къртичести плъхове са единствените студенокръвни бозайници. Да стоим топли е скъпо, както обича да ни припомня "Топлофикация".
Освен това, както е известно вече отдавна, хемоглобинът в кръвта им е много "леплив" за кислорода, и го усвоява по-ефективно.
Най-важен и интересен обаче е последният метод:
"Когато са в условия на кислородна недостатъчност, тези животни могат да ползват простата захар фруктоза, за да докарват директна енергия на клетките на сърцето и мозъка. Другите бозайници, както и хората, ползваме различна захар, наречена глюкоза. Обикновено глюкозата е по-добър избор, защото има повече енергия. Тя обаче се нуждае от кислород, за да бъде генерирана, а фруктозата - не", обяснява проф. Парк.
Всички бозайници имат фруктозни пътища, обяснява още той, но при голите къртичести плъхове те са много по-развити отколкото при нас.
Макар и леко противни на вид, тези животни могат да се окажат един от най-важните източници на начини за борба с болестите убийци. Освен, че на практика не усещат болка по кожата си, те са изключително резистентни към всякакви видове рак. А последното откритие може да е начин да се създаде лекарство, блокиращо най-страшния ефект на инфаркта - загубата на кислород към мозъка и органите и бързите увреждания в следствие на това. Ако се разработи медикамент, който да кара мозъка ни да усвоява фруктоза в случай на сърдечен арест, това може да спасява хора постоянно.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни