Петима български евродепутати от различни партии, представени в Народното събрание, подновиха днес исканията т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП), с който ЕС наблюдава правосъдието и вътрешните работи у нас и в Румъния, да бъде прекратен, съобщи ГЕРБ на уебсайта си.
Мария Габриел (ГЕРБ – Европейска наподна партия), Филиз Хюсменова (ДПС – Алианс на либералите и демократите за Европа), Сергей Станишев (БСП – Социалисти и демократи) , Ангел Джамбазки (ВМРО – Европейски консерватори и реформисти) и Емил Радев (ГЕРБ – ЕНП) са направили това в дискусия за януарския доклад на Европейската комисия по МСП в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент днес, се казва в съобщението.
Според него те са подчертали „дискриминационния характер на Механизма за сътрудничество и проверка, тъй като той се прилага единствено спрямо България и Румъния, докато в същото време се наблюдават проблеми с корупцията и върховенството на закона и в други държави членки“.
Евродепутатите са разкритикували и „недемократичното обвързване на Механизма с приемането на двете страни в Шенгенското пространство, при положение, че са изпълнени всички технически критерии за членство“.
Те са се обявили и за „общоевропейски механизъм за демокрация и върховенство на закона, който да бъде прилаган върху всички държави членки въз основата на ясни и обективни показатели“.
Според Габриел ефективността на МСП е под въпрос.
"Десет години по-късно този механизъм не просто е изчерпан, а се превърна в инструмент за политическо изнудване и претекст за затваряне на вратата към Шенген“, е цитиран да казва Станишев.
„Този дискриминационен механизъм категорично трябва да отпадне. Той нарушава националния суверенитет и е пример за двойни стандарти към страните членки на ЕС, тъй като умишлено се пренебрегват корупционните проблеми в неподлежащи на мониторинг държави членки“, е цитиран да казва Джамбазки.
Според него „този механизъм не разполага с работещи инструменти за измерване на постигнатия напредък“.
Радев пък е настоял Европейската комисия да представи данни колко струва Механизма на европейските данъкоплатци за десетте години на неговото съществуване.
В последния си доклад Комисията направи 17 конкретни препоръки, чието изпълнение би довело до край на МСП. Те включват приемането на закон за борба с корупцията и създаване на единен орган за неговото приложение по румънски образец.
Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер се ангажира да прекрати МСП до края на мандата си през 2019 година при условие, че България и Румъния изпълнят показателите, по които се води наблюдението.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни