СИМОНА РУСЕВА

Невероятно, но факт – в Япония танците в клубове и барове са забранени от 66 години насам. Сега е подета кампания законът отживелица да бъде отменен.

Навсякъде са окачени табели Please do not dance ("Моля, не танцувайте").

Изключение се прави единствено в заведения, които разполагат с голям дансинг и им е дадено специално разрешение от властите. Но и там има ограничения – след полунощ влиза в сила забрана за кършене на снаги.

Законът “Фуеихо” е приет през 1948 г. Смятало се е, че след края на Втората световна война престъпността и проституцията са се ширели точно в клубове, барове и дискотеки. Въпреки че всичко това отдавна е отминало, законът още е в сила.

Сега правителството е на път да го катурне. Лично премиерът Шиндзо Абе се врече да предложи на парламента дълго жадуваната отмяна на забраната в Япония да се танцува. Поради сложната процедура обаче това може да стане в началото на идната година.

Масовите протести срещу недомислието започнаха през 2012 г. Тогава беше арестуван съдържагелят на клуб Масатоши Канемицу по обвинение, че в клуба му младежта се отдавала на “разгулни танци”. Следствието се проточи, съдът дълго мъдрува и той бе оправдан едва през април т. г.

За решението явно помогна и филмът “Да запазим клуба”, сниман специално по скандалния процес. Лентата пък провокира бурни протести срещу забраняващия танците закон.

Те бяха оглавени не от случаен човек, а от съдията от Токио Такахиро Сайто. На прословутото “Моля, не танцувайте” (Please do not dance), той даде на протестната инициатива името Let’s Dance ("Да танцуваме").

Магистратът подозира, че зад решението на премиера за отмяна на закона са летните олимпийски игри през 2020 г. (24 юли – 9 август), чийто домакин е Токио.

“Политиците ни са подложени на натиск. А и те едва ли искат спортните фенове и туристите да запомнят Япония като скучна страна, където не можеш да се повеселиш”, е обяснението на съдията Сайто. Под неговата петиция само през последните дни са се подписали 150 000 души.

“Този закон е отживелица. Кой може да даде разумен довод за поставянето на танците под възбрана”, задава риторичен въпрос и генералният секретар на упавляващата Либерално-демократическа партия Акимото.