Американският президент Доналд Тръмп наложи санкции на китайци, които подкрепят програмата на Иран за балистични ракети, съобщи Ройтерс. Заедно с това той облекчи санкциите срещу Иран в съответствие с ангажиментите, поети с подписването на ядрената сделка през 2015 г.
Американското министерство на финансите обяви, че налага санкции на китайски гражданин, три китайски компании, висши ирански служители и иранска компания за подкрепа на програмата на Иран за балистични ракети.
Наложените мерки блокират всички активи на санкционираните юридически и физически лица в САЩ, а американски и чужди граждани, които си сътрудничат с тях, рискуват да бъдат вписани в черния списък на САЩ.
Говорителката на китайското министерство на външните работи заяви, че Китай спазва местните закони и регулации и стриктно съблюдава своите отговорности към международната общност.
"Китай протестира срещу сляпата употреба на едностранни санкции особено когато това накърнява интересите на трети страни. Смятам, че санкциите не помагат за изграждане на взаимно доверие и не помагат на международните усилия за решаване на проблема."
Ричард Нефил, един от преговарящите с Иран, коментира отмяната на санкциите като "важна стъпка" в поддържането на сделката, но заяви, че тя все още е под заплаха от републикански политици и членове на администрацията на Тръмп.
Марк Дубровиц, изпълнителен директор на Фондацията за защита на демокрацията и противник на ядреното споразумение с Иран, коментира, че администрацията на САЩ има непостоянен подход и временно отменя някои санкции, докато налага други.
"Посланието за чуждестранните банки и компании, които обмислят да развиват бизнес в Иран, е ясно: предприемате значителен риск, ако си имате работа с режим, все още оплетен в мрежа от разширяващи се санкции", заяви той, цитиран от Ройтерс.
Мерките, обявени от Държавния департамент на САЩ, целят демонстрирането на твърда позиция спрямо Иран, въпреки че Тръмп спазва споразумението, подписано от предшественика му Барак Обама.
В кандидатпрезидентската си кампания Тръмп открито критикува споразумението, което цели ограничаване на ядрената програма на Иран в замяна на вдигане на международните санкции, наричайки го "катастрофална сделка". Мерките, обявени в сряда, обаче показват, че поне за момента той го спазва.
САЩ смятат Иран за "страна, спонсор на тероризма". Според тях подкрепата на Техеран за сирийския президент Башар ал Асад, бунтовниците хути в Йемен и "Хизбула" в Ливан е допринесла за дестабилизиране на Близкия изток.
В петък ще се проведат президентските избори в Иран. Настоящият президент Хасан Рохани ще се изправи срещу консервативния кандидат Ебрахим Раиси.
Ядрената сделка, най-голямото постижение на Рохани, не успя да донесе очакваните незабавни ползи за икономиката, които той се надяваше, че ще му спечелят втори президентски мандат.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни