Двайсет държави-членки на ЕС, включително България, подписаха днес споразумение за засилено сътрудничество за създаване на европейска прокуратура. Тя трябва да разследва престъпленията спрямо финансовите интереси на ЕС.
"Създавайки една солидна, независима и ефикасна Европейска прокуратура, ние засилваме усилията си да защитим парите на данъкоплатците, като осигуряваме европейски подход спрямо разследването и наказателното преследване на престъпленията, засягащи бюджета на Съюза", каза еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер.
"Европейската прокуратура ще допълва важната работа, извършвана от Евроюст — агенцията на ЕС, работеща в областта на наказателното правосъдие — и ще даде възможност агенцията да посвети повече ресурси на борбата с тероризма, трафика на хора или други престъпления“, каза еврокомисарката по правосъдието Вера Йоурова.
Европейското издание на "Политико" я цитира тази сутрин, че ще настоява приемането на юрисдикцията на европейската прокуратура да бъде условие за получаване на еврофондове. Часове по-късно обаче Йоурова каза пред съвет на министрите на правосъдието, че е била неправилно цитирана.
"В Съвета комисарката каза, че неприемане на Европейската прокуратура не означава никакви еврофондове", каза пред журналисти говорителят ѝ Кристиан Виганд.
В сегашната многогодишна финансова рамка (2014-2020 г.) не е възможно получаването на еврофинансиране да се обвърже с участие в европейската прокуратура, защото регламентите за еврофондовете са приети, каза говорителят на комисията Маргаритис Схинас. За промени в тях трябва единодушие на държавите-членки.
Схинас обаче напомни, че ЕС е в процес на преразглеждане на правилата за своите финанси след 2020 година и всякакви предложения са добре дошли в тази дискусия.
Комисията трябва да публикува документ за размисъл за бъдещето на европейските финанси в края на този месец, а след това - и предложение за следващата МФР, каза вчера пред Клуб Z неин говорител.
Засиленото сътрудничество е междуправителствена форма за задълбочаване на европейската интеграция, там, където липсва необходимото единодушие между държавите-членки за това.
Холандия, Швеция, Малта, Унгария и Полша не участват в засиленото сътрудничество за създаване на европейска прокуратура. Те смятат, че тя би била недопустима намеса в техните правосъдни системи.
Великобритания и Дания имат по договор изключение от сътрудничеството в правосъдието и вътрешните работи.
Като главен мотив да се учреди европейска прокуратура комисията изтъква размера на трансграничните финансови измами в ЕС - 50 милиарда евро годишно - главно свързани с данъка върху добавената стойност.
Прокуратурата, състояща се от централна служба и делегирани прокурори в държавите-членки, се предлага да разследва измами със средства на ЕС над 10 000 евро и трансгранични измами с ДДС над 10 милиона евро.
Държавите, които я учредяват, са Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Чешката република.
След днешното им решение е нужно Европейският парламент да даде съгласието си, преди регламентът да може да бъде приет окончателно. След приемането му други държави членки могат също да се присъединят.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни