Международен екип от палеонтолози преразгледа времето и мястото на възникването на разумния човек. Резултатите от последните научни изследвания са публикувани в списание „Нейчър“, а накратко за тях съобщава „Сайънс нюз“.
В местността Джебел Ирхуд, на територията на днешно Мароко, специалисти са открили останки от най-древните познати на науката представители на вида Homo sapiens. Разумният човек е обитавал северо-западните части на Африка преди 300 хиляди години.
Учени от института „Макс Планк“ в Лайпциг са изследвали общо 22 фрагмента от черепи, челюсти, зъби, крака и ръце на петима души, сред които и поне едно дете. Техните притежатели се отличават от нас по издължената задна част на черепа и големите зъби, което ги е правело да приличат на неандерналци.
Досега за най-древни останки от Homo sapiens се смятаха образците, открити в местността Омо Кибиш в днешна Етиопия, чиято възраст се определяше на 200 хиляди години.
Експертите се надяват, че новата находка ще помогне на науката да разбере къде и кога са се появили неандерталците и кроманьонците (Homo sapiens).
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни