Румънското правителство връчи на канадската златодобивна компания Gabriel Resources искане да изплати данъци в размер на 8,6 милиона долара, съобщи в. "Гардиън".
Това стана броени дни, след като фирмата заведе дело срещу Букурещ за компенсация в размер на 4,4 милиарда долара заради нереализиран проект.
В продължение на повече 18 години от Gabriel Resources се борили да получат разрешителни за открита мина. Тя се намира в село Рошия Монтана в планината Апусени. Там се намират най-големите в Европа залежи на злато.
Проектът обаче бил спрян през 2013 г., след като десетки хиляди хора протестирали срещу него по улиците в продължение на три седмици. Година по-късно румънското правителство оттеглило подкрепата си за начинанието А тази година подало заявка за включване на Рошия Монтана и околностите в списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО. Това на практика е унищожаване на мината.
В края на юни от Gabriel Resources обявиха, че ще съдят Румъния в съда на Световната банка за загуби в размер на 4,4 милиарда долара. От компанията твърдят, че властите в Букурещ са нарушили редица международни инвестиционни договори. Ако делото бъде спечелено, на канадците ще бъдат изплатени близо 2 на сто от предвидения за тази година БВП на Румъния.
Дни по-късно Букурещ обяви, че Gabriel Resources дължи 8,6 милиона долара неплатен данък ДДС, свързан с купуването на стоки и услуги в периода 2011-2016 г. Властите предупредиха, че златодобивната компания може да плати още милиони в наказателни лихви.
От Gabriel Resources твърдят, че действията на Румъния са "просто едно отмъщение". Според канадците избраното за това време съвсем не е случайно съвпадение. В комюнике изпълнителният директор на фирмата Джонатан Хенри заявява, че това се прави, за да се възпрепятства стремежът й да получи справедливост в заведеното от нея дело.
Смята се, че под Рошия Монтана има 314 тона злато. Проектът предвиждаше това да бъде най-голямата златна мина в Европа. Срещу него обаче имаше постоянна съпротива от природозащитници и други групи.
Ако мината функционираше, там щеше да се използва значително количество цианид. А близката долина щеше да се превърне в бунище за близо 250 милиона тона отпадъци с цианид от промиването на злато. Щяха да бъдат също така унищожени 4 планински върха, близките села и редица подземни галерии на 1900-годишна възраст, останали от римско време.
"Заплахата за околната среда бе сериозна, - заяви Тудор Брадацан, един от основателите на организацията Mining Watch Romania. - Доскоро няколко поредни румънски правителства бяха благосклонни към Gabriel Resources. Може би тези данъци са просто сигнал, че някои власти вече работят за Румъния."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни