Учителите вече няма да са задължени да ходят на ежегоден медицински преглед. Това гласи промяна в Наредба №4 на Министерство на здравеопазването, съобщиха днес от институцията.

Става дума за нормативния акт, който посочва кои за заболяванията и отклоненията, които застрашават живота и здравето на децата и учениците и съответно ако учител страда от някое от тях, не трябва да упражнява професията си.

През октомври миналата година МЗ внесе тази наредба, която предвижда всяка година до 30 септември всички педагози да се преглеждат при лекар. Списъкът на заболявания включва предимно психиатрични такива - шизофрения, разтройство на настроенията, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества, деменция, педофилия, но също така епилепсия и белодробна туберкулоза с бацилоотделяне.

Логично, установяването на тези заболявания трябва да се направи от специалист по психиатрия и нервни болести. По тази причина през есента избухна скандал - множество учители се възмутиха, че ги пращат на психотестове, много родители обаче пък считаха, че такива са нужни.

В крайна сметка с новата промяна министерството отменя прегледите - отпада както периодичността, така и срокът. Мотивът за това е, че посочените в наредбата заболявания са тежки и периодът за развиване на част от тях е различен, а обвързването му с фиксирани срокове не е целесъобразно.

Сега ръководството на училището ще преценява дали да праща или не учител на подобен преглед.

В рамките на деня проектът ще бъде пратен за спешно съгласуване в Министерство на образованието и науката.