Отишлият си днес от този свят Наим Сюлейманоглу е считан за един от най-великите щангисти в историята на този спорт. И той е такъв със своите 3 олимпийски титли, 7 световни (две за България) и две европейски.
Наричаха го Джобния Херкулес. Винаги ще го наричат така.
Българските спортни фенове на средна и по-голяма възраст може и да си спомнят как изгря звездата на таланта, появил се на бял свят на 23 януари 1967 г. в момчилградското село Птичар. Роден като Наим Сюлейманов, прекръстен на Наум Шаламанов, прославил се като Наим Сюлейманоглу...
Той спечели златен медал на турнир във Варна, който трябваше да замести неучастието на повечето социалистически страни на олимпийските игри в Лос Анджелис през 1984 г. Едва на 17.
Звездата му истински грейна на световното в Сьодертале (Швеция) на следващата година. А на шампионата на планетата в София през ноември 1986 г. вече имахме мегашампион. Наим (тогава Наум) вдигаше чутовни тежести в категория до 60 г., световните рекорди за нищо ги нямаше. Всички му се радвахме страшно много, а в онези години България беше сила не само в щангите.
В края на годината България го загуби - Джобния Херкулес избяга по време Световната купа в Мелбърн. Излишно е да се споменава пропагандата за какъв го обяви. Беше страшно, а тогава само подочувахме, че бягството на Наим е световна новина.
Говори се, че българското правителство получило от Турция космическите за онова време 1 250 000 долара, за да даде разрешение на Сюлейманоглу да вдига за Турция, за която спечели на практика всичко в спорта на железните мъже. Малкият голям шампион се отказа за първи път едва на 22 г. след олимпийските игри през 1988 г. в Сеул.
Завърна се през 1991 г. и стана още два пъти №1 на летни игри, а прибави още световни титли, рекорди...
Какво бе той за Турция показа реакцията на Реджеп Ердоган преди чернодробната трансплантация наскоро. Президентът на югоизточната ни съседка разпореди да бъде сформиран екип с най-добрите лекари в Турция, които да се грижат за величието.
Посещаваще го в болничната стая.
Сюлейманоглу още веднъж приключи със спорта след "Атланта '96". И пак се качи на подиума за "Сидни 2000" в опит за четвърта олимпийска титла. Там се провали и това бе окончателен сигнал, че този път няма как да повдигне и времето. През 2001 г. получи специалния олимпийски орден, а три години по-късно бе приет в Залата на славата по вдигане на тежести.
Опита политическа кариера във втората си родина - безуспешно.
След промените Наим често си идваше в България. Негови колеги от националния ни отбор по вдигане на тежести казваха, че не е забравил корените си. Винаги с радост се е прибирал тук, не помнел с обида Възродителния процес и първоначалното нежелание на България да му разреши да се състезава за Турция.
Едно от последните завръщания на Сюлейманоглу бе в късната пролет на 2017 г. - за да се прости с човека, който го направи голям, Иван Абаджиев. Сега двамата се събраха отново.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни