Посрещането на Нова година край Бранденбургската врата в Берлин е най-голямото в света празненство на открито. Стичат се близо един милион германци и туристи.
И тази година празненството започва в 14 ч на 31 декември и приключва в 3 ч в първия ден от новата година. По традиция на специално построена сцена излизат известни състави и изпълнители на класика, поп и рок от цял свят. Точно в 0 часа небето се озарява от впечатляващ фойерверк.
Мотото тази година е Welcome 2018.
Два километра от булевард “17 юни” - от западната страна на Бранденбургската врата до Статуята на победата, се превръщат в зона за сигурност, заградена с метални решетки. Охраната и пропускателният режим са като на международно летище.
Достъпът се осъществява през 5 пункта. Абсолютно забранено е да се носят остри предмети, големи чанти и раници, алкохолни напитки и фойерверки.
Никой обаче не остава нито гладен, нито жаден. Изградени са десетки павилиони, където се предлагат ястия и напитки. Може да се поръчват също бира, вино и шампанско в чаши.
Какво е по-различно тази година?
За първи път край Бранденбургската врата се организира специална защитна зона – Women's safety area (зона за сигурност за жени).
Не, жените няма да бъдат отделяни от останалата публика и могат да празнуват редом до съпрузи, приятели и непознати.
Става дума за голяма палатка, където жени, които се чувстват застрашени от мъжко посегателство, ще могат да намерят сигурност.
В палатката ще са няколко специалисти по кризисни ситуации от Червения кръст.
Явно травмата от новогодишната нощ на 2015 срещу 2016 г. още не е забравена. Тогава стотици жени бяха нападнати, опипвани и ограбени предимно от алкохолизирани мигранти на площада пред катедралата в Кьолн. Подобни посегателства имаше и в други големи градове, като Хамбург и Дюселдорф.
Как се посреща тазгодишната идея за палатката за сигурност на жени в Берлин?
"На когото му е хрумнала подобна идея, той не е прозрял политическото й измерение. Изграждането на подобна зона е ужасно послание. Така оповестяваш, че има зони за сигурност и зони на несигурност. Това е краят на равноправието, на свободата на придвижване и самоопределение. Жените трябва да имат право навсякъде да се чувстват сигурни", заявява шефът на полицейския синдикат Райнер Венд за днешното издание на в. "Оснабрюкер цайтунг".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни