Събитията през 2017 г. показаха, че лидерите на някои страни могат успешно да защитават политическите права, се казва в годишния доклад на Хюман райтс уоч, цитиран от Франс прес и ДПА, предава БТА.
Победата на Доналд Тръмп за президент на САЩ е основната лоша новина за изминалата година според правозащитната организация, но избирането на за президент на Франция на Еманюел Макрон, който победи крайнодясната лидерка Марин льо Пен, се приема като "най-яркия пример за успеха на съпротивата срещу ксенофобския популизъм".
Друг положителен знак са проявите на съпротива срещу антиимигрантските и "расово разделящи" позиции на Доналд Тръмп от съдии, политици, граждански организации и от обществеността като цяло, се казва в доклада.
Изследването разглежда поотделно над 90 страни. България не е сред тях, а е спомената на два пъти в общия доклад от 704 страници, публикуван на сайта на Хюман райтс уоч.
България е посочена сред група държави, приели нови антитерористични закони или затегнали съществуващи. Според правозащитната организация тези нормативни актове будят безпокойство, тъй като са увеличили правомощията на полицията и разузнавателните служби без правни гаранции срещу злоупотреби. България е спомената и във връзка с насилствени връщания на мигранти на българско-турската и на македонско-гръцката граница.
В Централна Европа авторитарните популистки правителства също се сблъскаха със съпротива както от обществата си, така и от ЕС, отбелязва Хюман райтс уоч, говорейки за Унгария и Полша, предаде Франс прес.
"Напротив, там където вътрешната съпротива бе потъпкана, а международната общност не реагираше, процъфтяваха популистите и други сили, които се стремят да ограничат човешките права", заяви изпълнителният директор на организацията Кенет Рот.
Смазванията на протести от турския президент Реджеп Тайип Ердоган и египетския президент Абдел Фатах ас Сиси бяха подпомогнати от стремежа на ЕС към стабилност и спиране на миграцията, смята Рот.
"Загрижената за Брекзита Великобритания и борещите се с влиянието на ксенофобски популисти европейски страни", както и САЩ под управлението на Тръмп се отдръпнаха от защитата на човешките права. Колебанието им създаде вакуум, в който се появиха масови издевателства в страни като Йемен, Сирия, Мианма и Южен Судан, предупреждава Хюман райтс уоч.
"В Китай президентът Си Цзинпин масово заглуши независимите гласове, а другите страни се побояха да не изпуснат изгодни договори ако го критикуват", се добавя в доклада.
Хюман райтс уоч обаче похвалва Холандия за опитите й в Съвета за сигурност на ООН да се потърси отговорност от Саудитска Арабия за нарушенията на човешки права във военната й кампания срещу бунтовниците хуси в Йемен.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни