Ще има бързи законодателни промени, които ще извадят на свободния пазар производители на електроенергия, каза пред журналисти в МС депутатът и председател на Комисията по енергетиката в НС Делян Добрев сред среща с работодатели и експерти с премиера Бойко Борисов, предаде БТА. Добрев определи срещата като много ползотворна. Тя беше поискана от работодателски организации като КРИБ, АИКБ, БСК, които готвят и голям протест на 28 февруари заради поскъпналия ток за индустрията и манипулациите на енергийната борса, който обаче се разбра, че се отменя.
Срещата премина без участието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, чиято оставка искаха работодателските организации, но с участието на Делян Добрев и вицепремиера Томислав Дончев. Както стана ясно, в момента на пазара на ток "предлагат трима, след промените ще са триста".
Целта на договореното е да се направят поправки в Закона за енергетиката и ако те са факт до две седмици - до 28-и февруари, няма да има протест на бизнеса.
Под ръководството на премиера се разбрахме за дълбоки реформи в енергетиката, подчерта Делян Добрев.
На свободния пазар ще излязат топлофикациите, когенерациите, заводските централи и производителите на ток от възобновяеми енергийни източници над 5 мегавата, каза Добрев. Законодателните промени ще бъдат готови до началото на март, а се очаква да влязат в сила от първи юли. Това ще увеличи ликвидността на свободния пазара ще даде реална, пазарна цена на тока, подчерта той.
Дружествата в енергетиката ще предлагат на свободния пазар на дневна и нощна цена. Досега тези дружества предлагаха тока на 24-часови профили, а сега ще го правят на 12-часови профили - дневни и нощни, уточни Добрев. Така фирмите, които имат нужда само от нощна енергия, ще купуват само такава, поясни депутатът.
Договорите за преференциални цени и задължително изкупуване на електроенергията с т. нар. "американски централи" "ЕЙ И ЕС Гълъбово" и "КонтурГлобал" ще бъдат прекратени. С ЕК върви комуникация за прекратяване на тези договори, а ангажимент на правителството е да забърза тези разговори и в сравнително кратък срок договорите да бъдат прекратени и те да продават на свободния пазар, каза Добрев.
Следващата промяна, която се подготвя, е електроразпределителните дружества да изкупуват технологичните загуби на електроенергия също на свободен пазар, каза депутатът.
Промените почти напълно ще либерализират свободния пазар на електроенергия без това да засяга домакинствата по някакъв начин. Моделът не предвижда промени в цените на тока на регулирания пазар. Целта е да има ликвидност на свободния пазар, където ще има не трима, а триста производители на ток и цената ще бъде пазарна, каза Добрев.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев коментира, че промените в Закона за енергетиката допълнително ще либерализират пазара на ток, който в момента е изкривен:
Целта е да има колкото може повече производители, които да предлагат своята електроенергия на борсата, защото сега реално има само двама. Независимо от поправката в закона, която се направи под давлението на работодателите през декември, за съжаление в момента имаме само "Марица-Изток 2" и АЕЦ, което не е достатъчно, за да говорим за свободен пазар и за невъзможност да се изкривяват и манипулират цените на борсата, което виждате, че доведе до увеличение на електроенергията. Така че колкото повече производители има, толкова по-добре, посочи Домусчиев.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни