За първи път италианците ще гласуват по нова избирателна система, която смесва пропорционалното представителство с гласуването на принципа "първият печели всичко", предаде Ройтерс.
Предсрочният парламентарен вот ще се състои на 4 март.
За разлика от предишната избирателна система, новият закон не дава каквото и да било преимущество на заелата първо място партия или коалиция. Според социолозите този път победителят ще се нуждае от около 40 на сто от гласовете, за да управлява, но може да успее и с по-малко, ако спечели местата, разпределяни на принципа "първият печели всичко".
Нито една партия или коалиция не е имала такава подкрепа в социологическо проучване от месеци.
Ето някои от най-вероятните сценарии след 4 март:
Победа за десноцентристите
Блокът на бившия премиер Силвио Берлускони, в който влизат десноцентристи и крайно десни, набра сила в началото на годината, но след това, изглежда, постепенно отслабна, макар че продължава да поддържа голяма преднина. Според последните проучвания подкрепата за него беше 35-38 процента. Има големи очаквания блокът да се представи добре там, където първият печели всичко, но нито едно проучване не показва, че той може да спечели абсолютно мнозинство в двете камари на парламента.
Ако те вземат изненадваща победа, Берлускони се е споразумял с най-големия си съюзник - Северната лига, че партията, която спечели най-много места, ще реши кой да бъде министър-председател.
"Форца Италия" на Берлускони има преднина от 2 до 6 пункта спрямо Северната лига. Бившият премиер, който има забрана за заемане на обществена длъжност заради присъда за данъчна измама, намеква, че ще предложи председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.
Голяма коалиция
Разновидност на този сценарий може да бъде споразумение между десноцентристките и левоцентристките партии от основното течение, оглавявани съответно от Берлускони и бившия министър-председател Матео Ренци. Става дума за съставяне на нещо като "голяма коалиция", каквато се задава в Германия. И двете партии в момента изключват такъв съюз, въпреки че успяха да работят заедно за кратко след изборите през 2013 г., на които никоя политическа сила не постигна категорична победа. Допитванията напоследък обаче предполагат, че те няма да имат достатъчно места, за да управляват, което означава, че може да се наложи да опитат да привлекат други групи.
Правителство на президента
Президентът Серджо Матарела е върховният арбитър в италианската политика и ще играе главна роля, ако изборите доведат до патова ситуация. Един от сценариите предвижда той да се опита да уреди широка междупартийна сделка за съставяне на кабинет с ясно определена политическа програма. Подобно правителство може да бъде оглавено от технократ.
Кабинет начело с Движение "5 звезди"
Антисистемното Движение "5 Звезди" на Луиджи Ди Майо вероятно ще стане най-голямата отделна партия в Италия. Проучванията му дават около 28 на сто. То дама заден ход от отдавнашния си отказ за изграждане на съюзи с други партии и сега е готово да преговаря с тях за политиката.
Ако нито една партия или коалиция няма работещо мнозинство, президентът Матарела може да реши, че би трябвало да възложи първо на Движението "5 звезди" да се опита да състави правителство въз основа на тези преговори.
Или той може да не иска да изключи най-голямата партия от широко коалиционно правителство.
Бързи нови избори
Ако не може да бъде съставено работещо правителство след 4 март, някои политици предлагат левоцентристкият кабинет на министър-председателя Паоло Джентилони да остане на власт до произвеждането на нови избори, както стана в Испания, където два пъти имаше избори в разстояние на шест месеца между 2015 и 2016 г. Някои анализатори предполагат, че партиите могат да дадат на Джентилони ограничен мандат за преработване на избирателните закони, но едва ли ще бъде постигнато съгласие по въпроса в скоро време.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни