Българската асоциация на оцелелите от Холокоста и техните деца разпространи документална снимка от депортирането на евреите от териториите с българско управление по време на Втората световна война.
"На 4 март 1943 г. българските окупационни власти в Северна Гърция “събират” 4000 евреи от Драма, Кавала, Серес, Гюмюрджина (Комотини), Ксанти, Демир-Хисар (Сидирокастро), превозват ги с конски вагони на БДЖ до междинни лагери в България, където ги държат в ужасни условия до 20 март, след което от пристанище Лом ги закарват до Виена, откъдето германците ги закарват в Треблинка. Евреите са избивани при пристигането им“, пише на фейсбук страницата си асоциацията на оцелелите от Холокоста.
България не изпраща своите евреи от довоенните си граници. След усилията на Светия синод на Българската православна църква и политици начело със зам.-председателя на Народното събрание Димитър Пешев, 48 хиляди български евреи са спасени и не са изпратени в лагериге на смъртта. По това време България е съюзник на хитлеристка Германия.
Трагична е съдбата обаче на над 11 хиляди евреи от териториите с българско управление по време на войната в днешна Гърция и Македония. Те не получават българско поданство, за разлика от другите народности в тези територии, след като попадат под българско управление през 1941 г. Македонските евреи са транспортирани в Аушвиц на 22 и 25 март и Треблинка на 29 март. Общо 11 343 души са депортирани. 12 души оцеляват.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни